11 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie kapituły plebiscytu „Niezwyczajni, jakich wielu”. Członkowie kapituły dokonali wstępnego wyboru najlepszych kandydatów oraz przypisali ich do jednej z kategorii. Okazało się to być niemałym wyzwaniem, gdyż zainteresowanie plebiscytem przerosło wszelkie oczekiwania. Do 8 stycznia napłynęło 91 zgłoszeń z 15 chorągwi.

Najwiekszą liczbę kandydatów (aż 28) zgłoszono z Chorągwi Krakowskiej. Każdy zgłoszony instruktor został zweryfikowany przez właściwą komendę chorągwi, a następnie poinformowany, iż został zgłoszony do plebiscytu. W przypadku dwóch chorągwi weryfikacja wciąż trwa.

Podczas spotkania kapituła plebiscytu wyłoniła 49 kandydatów do dalszego współzawodnictwa. Każdemu z nich przypisano jedną z kategorii:

1. Harcerska osobowość

2. Nieprzetarty Szlak

3. Młodzi liderzy (urodzeni w latach 1990-1994)

4. Instruktor szczepu – hufca
Postanowiono również utworzyć piątą kategorię: „Zielony bilet”, do której będzie nominować kapituła.

W niedzielę 15 stycznia na stronie niezwyczajni.zhp.pl ogłoszona zostanie lista 25 kandydatów, a decyzja o wygranej w plebiscycie przekazana w Wasze ręce! Od 15 stycznia do 15 lutego każdy będzie mógł zagłosować na wybranego przez siebie instruktora. Na 10 dni przed zakończeniem głosowania statystyki zostaną ukryte. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

phm. Agata Grzywacz
sekretarz kapituły „Niezwyczajni, jakich wielu”