Od 16 do 18 listopada w Warszawie odbywał się 10 Memoriał Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej. W harcerskim turnieju halowej piłki nożnej uczestniczyło 59 zespołów, łącznie około 500 osób.

W imprezie brały udział drużyny ze wszystkich organizacji harcerskich działających w Polsce (ZHP, ZHR, Stowarzyszenie Harcerskie, SHK "Zawisza" FSE) oraz goście z zagranicy – harcerze z ZHP na Litwie.

Mecze Memoriału Maczka rozgrywane były w dwóch grupach wiekowych: 10 -15 lat i powyżej 15 lat. Poszczególne drużyny rozgrywały ze sobą mecze piłki nożnej w fazie grupowej, a najlepsze zespoły awansowały do fazy pucharowej. W fazie pucharowej mecze półfinałowe i finałowe wyłoniły zwycięzców Memoriału. W kategorii 10 -15 lat I miejsce zajął zespół Szczepu „Preria” z Hufca ZHP Kraków-Podgórze,  II miejsce VI PWMDH "Jungi" z Hufca ZHP Mława a III miejsce 172 DH "Czeneka" z Hufca ZHP Wołomin. W kategorii powyżej 15 lat zwyciężył zespół z 13 Radomszczańskiej Drużyny Wędrowniczej "Czarna Trzynastka" z Hufca ZHP Radomsko, II miejsce zajął zespół 1 Szczepu Harcerskiego "Błękitna Jedynka" z Hufca ZHP Toruń a III miejsce reprezentacja Hufca Łódź-Widzew.

Impreza odbywała się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Generała Stanisława Maczka na warszawskich Bielanach, a jej organizatorem była grupa wędrowników i instruktorów pod kierunkiem phm. Wojciecha Puchacza.

Niestety, tegoroczny, dziesiąty Memoriał Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej był już ostatnią edycją tej imprezy. Organizatorzy wierzą jednak, że drużyny, które dzięki Memoriałowi Maczka „połknęły bakcyla” piłkarskiej rywalizacji i gry zgodnie z zasadami fair play, będą miały okazję zagrać na innych harcerskich turniejach piłkarskich.

Phm. Michał Piotrowski

Wydział Promocji GK ZHP

(Na podstawie informacji od organizatora imprezy phm. Wojciecha Puchacza)