15 maja reprezentacja harcerek i harcerzy z całej Polski powróciła do kraju po 5-dniowej „Wyprawie pamięci”, której celem było upamiętnienie Polaków więzionych i katowanych w obozach koncentracyjnych Mauthausen-Gusen na terenie Górnej Austrii.

12 i 13 maja, blisko 140-osobowa reprezentacja ZHP wzięła udział w uroczystościach w Ebensee, Gusen oraz Mauthausen w 67. rocznicę wyzwolenia więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych w Austrii. Szczególnie ważną częścią uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Widok trzymanych przez harcerzy 140 biało-czerwonych, powiewających wysoko flag podkreślał rangę wydarzenia, czyniąc z delegacji ZHP jedną z najmłodszych i najbardziej wyróżniających się grup narodowościowych. Podczas uroczystości słowa uznania wygłosił ambasador Polski w Republice Austrii dr Jerzy Margański, który nie krył podziwu dla tak licznej grupy młodzieży.

Harcerze mieli szansę poznać bohaterów tamtych czasów – sędziwych już członków Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, którzy również przybyli do Austrii. To niezwykle wzruszające spotkanie wypełniło misję naszej wyprawy oraz dało szansę na przetrwanie pamięci o tych, którzy oddali życie w hitlerowskich obozach.

Wyprawa odbyła się dzięki wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasady Polski w Wiedniu. Wielką pomoc uzyskaliśmy od działaczy Związku Polaków w Górnej Austrii i Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Wiedniu.

Miejsca pamięci polskiej historii, które znajdujące się poza granicami naszego państwa, należy otaczać szczególną troską i opieką, by mogły dalej uświadamiać społeczność międzynarodową oraz symbolizować bohaterskie lecz tragiczne losy Polaków.

Główna Kwatera serdecznie dziękuje całej polskiej reprezentacji ZHP za wzorową, harcerską postawę i godne reprezentowanie polskiej młodzieży podczas uroczystości międzynarodowych w Ebensee, Gusen i Mauthausen.

phm. Agata Grzywacz

rzecznik prasowy ZHP