Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie”

z Ewangelii św. Jana

Drogie Druhny i Druhowie! Harcerze pielgrzymi!

Zatrzymujemy się na Jasnej Górze u naszej najlepszej Matki – Królowej Polski. Jako harcerze wsłuchujemy się w słowa z Apelu Jasnogórskiego JESTEM – PAMIĘTAM – CZUWAM.

Zawołanie „Czuwaj!” wyryte na krzyżu harcerskim niech przypomina nam o tym wyjątkowym miejscu, które łączy i uczy wiele pokoleń, jak kochać Boga i Polskę.

Podczas tegorocznej pielgrzymki niech towarzyszą nam słowa z Ewangelii św. Jana „Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39), które bezpośrednio nawiązują do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Niech będą dla nas zachętą do szukania naszego miejsca w świecie jako społeczność harcerska, a jednocześnie otwierają nasze oczy na Boga w codziennym życiu. Otwierając się na Boga znaczy zaufać mu bez reszty. W proroctwie Izajasza ze Starego Testamentu znajdujemy słowa: „Ci, co zaufali Panu, otrzymują skrzydła jak orły”.

Zaufać Bogu to dziś niełatwa rzecz, ale ten, kto Bogu da się poprowadzić jako najlepszemu przewodnikowi, zawsze trafi do celu, nieraz po trudach i przez krzyż. Dlatego wpatrujemy się również w tych, którzy przed nami podążali drogą harcerskich ideałów wypełniając treść Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego.

W tym roku przygotowujemy się na obchody 100. urodzin patrona polskich harcerzy – błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nasz patron uczy nas zaufania Bogu w najważniejszych momentach naszego życia. On nie wstydził się krzyża, swoich ideałów, z odwagą szedł w świat ufając Bogu. „Niech orły górą płynąto słowa z Jego ulubionej pieśni harcerskiej.

Niech podczas tegorocznej pielgrzymki, która odbędzie się w dniach od 18–20 maja na Jasnej Górze towarzyszy nam harcerska modlitwa, wiele spotkań kształtujących naszego harcerskiego ducha, radosny śpiew, Droga Światła, okazja do sakramentu pokuty i pojednania, wspólna msza św., a także liczne spotkania w gronie przyjaciół, nade wszystko spotkanie z Bogiem i Jego Matką.

Czuwaj!

ks. phm. Piotr Larysz