16 stycznia w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyły się konsultacje społeczne dotyczące programu "Erasmus dla wszystkich", zaproponowanego przez Komisję Europejską na lata 2014-2020.

Program znajduje się obecnie w fazie negocjacji, w których Polskę reprezentują resorty edukacji oraz spraw zagranicznych. Propozycja KE zakłada połączenie siedmiu dotychczasowych programów wspierania inicjatyw młodzieżowych oraz kształcenia osób dorosłych, m. in. programów "Młodzież w działaniu", "Erasmus" oraz "Mundus".

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele około 50 organizacji młodzieżowych, studenckich i wspierających system oświaty. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali: kierownik Wydziału Zagranicznego GK hm. Ewa Lachiewicz-Walińska, szef Biura GK pwd. Justyna Sikorska (będąca jednocześnie członkiem zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych) oraz kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków GK hm. Paweł Chmielewski. Gospodarzem spotkania był wiceminister edukacji narodowej Mirosław Sielatycki.

W toku konsultacji pojawiały się głosy o konieczności zwiększenia wsparcia ustawicznego kształcenia studentów, młodych absolwentów i osób dorosłych. Podniesiono także problem skupienia różnorodnej problematyki edukacyjnej i obywatelskiej w jednym programie, m. in. zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą konkurencja projektów przygotowywanych i realizowanych przez nieformalne grupy młodzieży z projektami edukacyjnymi i kształceniowymi prowadzonymi przez wyspecjalizowane podmioty gospodarcze.

Wnioski ze spotkania zostaną niebawem przedstawione na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, kolejna tura konsultacji odbędzie się w lutym.

hm. Paweł Chmielewski
kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków GK ZHP