16 września zakończyło się 11. Międzynarodowe Spotkanie Kolekcjonerów Skautowych i Polowa Zbiórka Poczt Harcerskich objęte patronatem Naczelnika ZHP. Przez trzy dni w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu kolekcjonerzy, miłośnicy historii i pocztowcy dzielili się swoją pasją ze wszystkimi, którzy chcieli poznać ich działalność.

W spotkaniu wzięli udział kolekcjonerzy z Polski, Ukrainy, Czech, Niemiec i Anglii. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw poświęconych 100-letniej historii krzyża harcerskiego oraz 30 lat Poczty Harcerskiej „Szaniec”.

14 września reprezentanci poczt harcerskich odwiedzili grób śp. hm. Tadeusza Ulińskiego – Honorowego naczelnika poczt harcerskich. Wieczorem odbył się niesamowicie radosny koncert zespołu „Krzykaśki” i choć goście nie poderwali się tłumnie do tańca, to niewątpliwie nie jednen miał na to ochotę.

Sobotnie przedpołudnie wypełniły prelekcje dotyczące działalności poczt harcerskich oraz szeroko pojętej historii krzyża harcerskiego.

Odbyła się oficjalna uroczystość, w której uczestniczyli członek Głównej Kwatery ZHP hm. Grzegorz Woźniak, wiceprzewodniczący ZHP hm. Rafał M. Socha oraz komendant Chorągwi Dolnośląskiej hm. Marian Łata. Podczas spotkania wręczono srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” hm. Teresie Fiszer oraz brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” phm. Sławomirowi Bernasiowi.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe okolicznościowe medale, które jak przystało na profesjonalne wydarzenie – były numerowane.

Paulina Wróblewska HO
rzecznik prasowy 11. Międzynarodowego Spotkania Kolekcjonerów Skautowych