10 listopadana na Politechnice Warszawskiej odbył się VII Kongres Obywatelski zorganizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Tematem przewodnim spotkania były „Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski”. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m. in.  dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert czy medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka.

Po sesji plenarnej odbyła się debata nad postawami i umiejętnościami potrzebnymi do rozwoju Polaków i Polski w XXI wieku. Następnie goście wzięli udział w sesjach tematycznych poświęconych innowacyjności w przedsiębiorstwach, przyszłości polskiej edukacji, kulturze czy budowie wspólnot lokalnych. Podsumowanie spotkań zostanie wydane w zbiorczej publikacji, która będzie dostępna na stronie Kongresu w grudniu br.

Wśród dziesięciu organizacji pozarządowych zaproszonych do wzięcia udziału w Kongresie znalazł się również Związek Harcerstwa Polskiego prezentujący temat:  „Cnoty osobiste i współodpowiedzialność za innych”.

Kongres Obywatelski jest trwałą płaszczyzną spotkań, dialogu, refleksji i samodoskonalenia Polaków, jak również niesformalizowaną wspólnotą Polaków, którzy uczestnicząc w spotkaniach są współtwórcami jego przesłań. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu można przeczytać na stronie internetowej www.kongresobywatelski.pl

pwd. Justyna Tarczyńska

redaktor naczelna "Mazowieckiego Skauta" Hufiec "Mazowsze" Mińsk Mazowiecki