Start Aktualności JOTI… to takie proste!

JOTI… to takie proste!

16. Jamboree On The Internet 2012 (w skrócie JOTI) trwało  w weekend 20-21 października, ale w rzeczywistości od piątku do poniedziałkowego poranka, na serwerach organizacji ScoutLink.  Była to niepowtarzalna okazja do nawiązania nowych znajomości, kontaktów czy przyjaźni z zagranicznymi skautami i skautkami. Podczas tego weekendu dziesiątki tysięcy osób z całego świata spotkało się, aby porozmawiać ze sobą przy wykorzystaniu wszelkich możliwych internetowych technologii (m.in. czat, audio i wideokonferencje).

Kilka pomysłów na przyszłoroczne JOTI:

1. Można zrobić sobie duży kubek gorącej herbaty/kawy i usiąść przed komputerem. Wejść na http://czat.zhp.pl i zacząć czatowanie. Możesz nie ruszając się z domu pogadać z ludźmi na całym świecie. Ty, Internet i świat stoi otworem. Plusy: jest ciepło, pod ręką przekąski, można też czatować prosto z wygodnego łóżka – miło, łatwo i przyjemnie.

2. Można skrzyknąć drużynę i zorganizować JOTI wspólnie u kogoś w domu czy też w harcówce. Razem możecie rozmawiać z całym światem, śmiać się i wspólnie wymieniać wrażeniami. To dobra okazja do integracji drużyny, realizacji zadań na sprawności czy nawiązania ciekawych znajomości (możecie pojechać za granice w ramach wymiany z jakimiś skautami, poprosić o pocztówki czy stale korespondować ze skautami z Brazylii, wymieniając się zdjęciami z działania waszych drużyn) oraz nauki języka.

3. JOTI w hufcu – wystarczyło przygotować kilka stanowisk komputerowych, wysłać maila z informacją do drużynowych, ustalić dyżury instruktorów i gotowe. Jak pokazały przykłady z kilku hufców (m.in. Hufiec Zabrze czy Gdańsk Śródmieście, w poprzednich latach Warszawa Mokotów), to świetna zabawa dla wszystkich. Mapa świata i zaznaczanie, z kim się rozmawiało, niezwykle inspiruje, dzięki temu można też zobaczyć prawdziwy zasięg JOTI, bo Internet przecież nie zna granic.

Hiszpania, Portugalia, RPA, Czechy, UK, Dania, Holandia, Turcja, Nowa Zelandia, Australia, Meksyk, Wenezuela, Honduras, Wyspy Owcze… Więcej nie pamiętam :D – tak na swoim profilu napisał Adrian, który brał udział w tegorocznym JOTI. To chyba najlepsza reklama tego wydarzenia.

Nad 16. Jamboree On The Internet czuwał JOTI Team, Wydział Zagraniczny GK ZHP. Pamiętajcie, że kolejne JOTI za rok w trzeci weekend października na czat.zhp.pl, ale również o tym, że czat jest dla was dostępny przez cały rok. Gorąco zapraszamy!

hm. Hanna Musur
instruktorka zespołu ds. JOTI – Wydział Zagraniczny GK