Pod hasłem: Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan” 16-18 marca 2012 r. zorganizowano IX Zjazd Gnieźnieński. W konferencji uczestniczyło wiele wybitnych postaci – przedstawicieli Kościołów, polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury. Jednym z prelegentów, biorących udział w panelu „Nie tylko charytatywnie – dobrzy Samarytanie dzisiaj” był pwd. Konrad Tarnopolski z Hufca Warszawa-Żoliborz.

Konrad Tarnopolski, politolog i teolog, mówił o funkcjonującym nadal w społeczeństwie micie Małego Powstańca – małego chłopca walczącego z bronią w ręku, jednak w rzeczywistości harcerstwo przede wszystkim w czasie wojny wychowywało, a nie wysyłało dzieci do walki. Trwa mit, że harcerstwo to bieganie w krótkich spodenkach po lesie, a w rzeczywistości to kształtowanie postaw dzieci zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim, uczenie demokracji i pracy w zespole.

Przesłanie do uczestników Zjazdu skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. Pozdrowienia skierował także papież Benedykt XVI. Wśród 107 prelegentów byli goście z Hiszpanii, Niemiec, Austrii i Czech. Po trzydniowych obradach uczestnicy zjazdu wystosowali do społeczeństw Europy przesłanie „Święty obywatel to dobry obywatel”.

Na podstawie przesłanych materiałów

hm. Adam Czetwertyński