W środę 11 kwietnia  Sokołów Podlaski opanowała młodzież. Na ulicach można było spotkać grupy gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy wykonywali przygotowane przez harcerzy zadania w ramach III Profilaktycznej Gry Miejskiej.

Profilaktyczna Gra Miejska o puchar Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego oraz puchar Starosty Sokołowskiego odbyła się już po raz trzeci. W tym roku wzięło w niej udział 171 uczniów z jedenastu szkół z Sokołowa i powiatu. Grę przygotowali harcerze z VII Osiedlowego Szczepu Harcerskiego im. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako działanie projektu Profilaktyka a Harcerstwo, wyodrębnionego w ogólnopolskim programie Profilaktyka a Ty.  Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci, a nad koordynacją wszystkich zadań wraz z harcerzami czuwała Krajowy Koordynator Programu Profilaktyka a Harcerstwo phm. Anna Hilaruk.

W ramach współzawodnictwa młodzież miała do zrealizowania po 12 zadań w dwóch kategoriach wiekowych. Były to m.in. działania o tematyce profilaktycznej, takie jak wykonanie plakatu pod hasłem „Szczęśliwa młodość bez uzależnień”, rozwiązanie wykreślanki z hasłami dotyczącymi uzależnień, wykonanie jak największej liczby fotografii tabliczek zakazujących sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym itp. Część zadań wymagała sprawności fizycznej – bieg w płetwach, wejście na ściankę wspinaczkową w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, chodzenie po linie, tor przeszkód zwany „Biegiem komandosa”, ustawianie wieży z kubeczków czy też budząca niezwykłe emocje jazda amatorsko skonstruowanym samochodem. Sprytu i precyzji wymagał zaś punkt opracowany na wzór programu „Milion w minutę”, gdzie każdy z członków patrolu samodzielnie wykonywał  przydzielone mu zadanie.

Jak co roku harcerzy wspierali w organizacji gry policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, strażacy z PSP i OSP Cukrownia, Sokołowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, firma TOPAZ, a także Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz SEGROMET. Różnorodność zadań spowodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Działo się tak dużo, że nie wszyscy zdążyli dotrzeć we wskazane miejsca.

Trwa rozliczanie współzawodnictwa, a wyniki zostaną ogłoszone 19 kwietnia o godz. 12.00 podczas spotkania w oratorium przy parafii św. Jana Bosko. Na uroczystej gali wręczone zostaną puchary, a młodzież będzie miała okazję spotkać się ze znanym z telewizji aktorem Peterem Lucasem.

Sławomir Tomaszewski