W dniach 19-23 września w Kopenhadze przedstawiciele 16 krajów spotkali się na 11 Eurosea Conference – cyklicznym spotkaniu środowisk wodniackich Europy. Oprócz przedstawicieli krajów europejskich w spotkaniu uczestniczą w charakterze obserwatorów skauci ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Libii. W 11. Eurosea wziął udział dyrektor Europejskiego Regionu Skautowego David McKee. Polskę reprezentował hm. Rafał Klepacz, przedstawiciel Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

W czasie spotkania odbyły się między innymi warsztaty z zakresu
– budowania programu dla wodniaków,
– zarządzania ryzykiem podczas organizacji przedsięwzięć dla wodniaków na szczeblu lokalnym i krajowym,
– zadań krajowych zespołów koordynujących pracę skautów wodnych.
Przedstawiciele Irlandii i Portugalii opowiedzieli o programie dla wodniaków w swoich organizacjach.

Wiele organizacji zaprezentowało swoje propozycje programowe dla skautów wodnych Europy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacji Finlandii o zlocie skautów wodnych SATAHANKA w 2013 roku oraz Polski – propozycja organizacji międzynarodowych rejsów Zawiszą Czarnym. Osobne zajęcia dotyczyły systemu szkolenia wodniaków oraz ich miejsca w organizacji.

Eurosea Conference to przede wszystkim miejsce, gdzie można skoordynować działania europejskich wodniaków. Ustalono, że w ciągu najbliższych dwóch lat ponownie zostaną zorganizowane rejsy skautowe na małych jachtach, podobnie do Simply Sailing 2012 i Skautowej Armady 2011.

Zdecydowano o organizowaniu raz w roku rejsu dużym jachtem z międzynarodową mieszaną załogą. Ustalono wiele szczegółów dotyczących zawartości nowej strony internetowej www.seascouts.eu oraz sposobu wydawania biuletynu informacyjnego Euronaut.

Oprócz warsztatów i pracy w zespołach roboczych uczestnikom zaproponowano poznanie Kopenhagi. Z pomocą łodzi należących do duńskiej organizacji skautowej Det Danske Spejderkorps, zorganizowany został rejs po portach Kopenhagi, był też czas na spacer po mieście.

Pracami wodniaków w Europie kieruje grupa Odysseus , której skład ustalany jest właśnie podczas Eurosea. W Kopenhadze w skład grupy Odysseus zostali wybrani Satu Raudasoja z Finlandii, Kris Bauters z Belgii, Leduc Benoit z Francji, Nuno Jacinto Baptista z Portugalii, Ernst-Jan Jacobsen z Holandii i Ondrej Odokienko ze Słowacji.

Uczestnicy konferencji zdecydowali, że następne spotkanie Eurosea odbędzie się w Belgii, w 2014 roku.

hm. Rafał Klepacz
CWM ZHP Gdynia