Dnia 8 listopada 2012 r. zmarła hm. Barbara Bogdańska-Pawłowska – w latach 1991–2011 przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”.

 

Naczelnik ZHP rozkazem specjalnym LS. 1/2012 ogłosiła żałobę w Związku Harcerstwa Polskiego.

  

Druhna Basia w latach 1985–1989 była członkinią Rady Naczelnej ZHP, w latach 1990–2001 wiceprzewodniczącą Centralnej Komisji Rewizyjnej. .

  
Do ZHP wstąpiła w 1938 r. w Brzozowie. Po zakończeniu II wojny światowej reaktywowała II Drużynę Harcerek im. Marii Konopnickiej przy Gimnazjum i Liceum w Brzozowie. W 1959 r. mianowana harcmistrzynią i powołana na funkcję komendantki Hufca Brzozów. Po przeprowadzce do Działdowa od 1964 r. była komendantką Szczepu przy Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Ekonomicznym w Działdowie. W latach 1967–1973 uczestniczyła w Operacji 1001 – Frombork. Wyróżniono Ją tytułem Honorowego Obywatela Fromborka oraz Złotą Odznaką Honorową „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”.

    
W 1974 r. została wybrana przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Chorągwi Olsztyńskiej (Warmińsko-Mazurskiej) ZHP – funkcję tę pełniła przez 30 lat. W latach 2004–2006 była członkinią Komendy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. Od 22 listopada 2010 r. – członkinią Rady Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

    
Była inicjatorką powstania „Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich” – największego ogólnopolskiego ruchu programowo-metodycznego w ZHP. Potrafiła skupić wokół siebie liczne grono instruktorów z całej Polski – jej zastępcami byli m.in. późniejsza komendantka Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP hm. Dorota Jeżowska-Olszewska i wiceprzewodniczący ZHP hm. Rafał M. Socha. Autorka kolejnych programów i publikacji metodycznych, organizatorka cyklicznych sejmików grunwaldzkich. Była komendantką kilku Ogólnopolskich Harcerskich Zlotów Grunwaldzkich, odbywających się każdego roku w lipcu na polu bitwy pod Grunwaldem. W uznaniu swej pracy na rzecz Grunwaldu została pierwszym w historii Honorowym Obywatelem Gminy Grunwald. Od 15 stycznia 2011 r. była Honorową Przewodniczącą „Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich”.

    

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 13 listopada 2012 r. o godz. 12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza 10 w Olsztynie. Pożegnanie na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie przy ul. Poprzecznej.  Rodzina prosi o nieskładanie kwiatów. W kościele i na cmentarzu wystawiona zostanie skarbona, a datki wrzucane do niej sfinansują wydanie książki wspomnieniowej o Druhnie Basi.  

(na podst. materiału hm. Rafała M. Sochy)