IV międzynarodowe spotkanie skautów „Drop into Poland 2012” zorganizowane przez Hufiec „Orłów” ZHP Garwolin zakończyło się oficjalnie w środę 8 sierpnia 2012 r. Przez dwa tygodnie trwała wymiana doświadczeń, poznanie kultur i tradycji, wspólne zabawy, śpiewy i zajęcia.

„Drop into Poland” zainicjowano w 1996 roku podczas pierwszej wizyty harcerzy z Hufca „Orłów” w Wielkiej Brytanii. W tym roku skauci w scenerii mazowieckiego lasu odkrywali otaczające ich żywioły w ramach specjalnie opracowanego programu „Essentia Quinta”, piątego żywiołu symbolizującego braterstwo. Podczas prowadzonych zajęć przybliżano działania międzynarodowych organizacji takich jak WWF, UNESCO, WHO oraz europejskiego programu „Młodzież w działaniu”.

Uczestnikami obozu byli skauci m. in. z Polski, Serbii, Walii, Anglii, Rosji i Niemiec. Wspólna integracja przebiegała podczas budowania łodzi, zabaw na orientację, zawodów sportowych, wspinaczek po ściance, zajęć plastycznych, wycieczek do polskich miast i tradycyjnych wieczornych ognisk. W programie znalazły się także warsztaty z udziałem aktorów, spotkania z muzyką i tańcem nowoczesnym. 5 sierpnia uczestnicy wszystkich grup zorganizowali dla mieszkańców miejscowości Wilga pokazy przedstawiające ich regiony i państwa tzw. Country Fair.

Zdaniem uczestników i organizatorów „Drop into Poland” to niezwykła możliwość wymiany doświadczeń, uczenia się tolerancji i komunikacji ponadnarodowej.

Marta Winiarek-Miętus
Biuro Prasowe „Drop into Poland 2012”