Poniższe zadania stanowią propozycję programową skierowaną do drużyn trzech grup wiekowych ZHP. Ich wykonanie ma być podstawą do wytypowania przez komendy chorągwi swoich reprezentacji na „Zlot Lwów 100”. Drużyny powinny rozpocząć realizację zadań nie później niż 8 marca, a zakończyć ją i wysłać raport z wykonania zadań nie później niż 22 kwietnia 2011 r.

Drużyny realizujące zadania wysyłają raport do pełnomocnika komendanta chorągwi ds. zagranicznych w swojej chorągwi, a jeśli nie ma tam wyznaczonego pełnomocnika – do zastępcy komendanta ds. programowych. Formularz raportu oraz kryteria jego oceny będą opublikowane na www.zhp.pl do 1 marca 2011 r.

Prosimy drużynowych o poinformowanie rodziców harcerzy o rozpoczęciu realizacji niniejszego zadania, z którym może się wiązać wyjazd do Lwowa w terminie 20-22 maja 2011. Finansowe i logistyczne szczegóły zlotu zostały opisane tutaj.

Drużyny harcerskie

100 lat temu Andrzej Małkowski przygotował i wydał pierwszy rozkaz Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie, czyli pierwszy harcerski rozkaz w historii. Proponujemy, aby Wasza drużyna wzięła udział we współzawodnictwie o udział w „Zlocie Lwów 100” dokładnie 100 lat później i odkryła miejsca, w których narodziło się harcerstwo. W zlotowej grze po Lwowie we wspólnych patrolach będziecie uczestniczyć razem ze skautami ukraińskimi, których ruch narodził się dwa lata później niż harcerstwo także we Lwowie.

W gronie rady drużyny przygotujcie mapę podróży Andrzeja Małkowskiego, jakie odbył po 1911 r. ze Lwowa aż do śmierci w roku 1919. Zaprezentujcie mapę na zbiórce drużyny. Następnie niech każdy zastęp wybierze jedno wydarzenie z podróży Małkowskiego i przygotuje plan ukazania tego wydarzenia (inscenizacja, wystawa, prezentacja z użyciem komputera itd.). Zastępy zaprezentują się na zbiórce drużyny i zostaną sfilmowane przy użyciu kamery cyfrowej. Tak powstałe filmy będą umieszczone w Internecie w serwisie youtube.
Ocenie podlegać będą plany przedstawienia wydarzenia z życia Małkowskiego opracowane przez poszczególne zastępy.

Plany oraz filmy, za które będzie można zdobyć dodatkowe punkty, zostaną ocenione pod kątem oryginalności pomysłu oraz jakości wykonania filmu.

Drużyny starszoharcerskie

100 lat temu Andrzej Małkowski przygotował i wydał pierwszy rozkaz Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie, czyli pierwszy harcerski rozkaz w historii. Proponujemy, aby Wasza drużyna wzięła udział we współzawodnictwie o udział w „Zlocie Lwów 100” dokładnie 100 lat później i odkryła miejsca, w których narodziło się harcerstwo. W zlotowej grze po Lwowie we wspólnych patrolach będziecie uczestniczyć razem ze skautami ukraińskimi, których ruch skautowy też narodził się we Lwowie, dwa lata później niż harcerstwo.

Lwów zawsze był miastem wielu narodowości i kultur. Na zbiórce rady drużyny dowiedzcie się:
– ludzie jakich narodowości mieszkali we Lwowie przed 1939 rokiem
– jak liczne były to grupy narodowościowe
– ludzie jakich narodowości mieszkają we Lwowie dzisiaj
– jakie miejsca we Lwowie były i są ważne dla tych narodowości, dlaczego?
Każdy zastęp przygotowuje prezentację jednego takiego miejsca w formie strony internetowej. Strona internetowa zostanie oceniona pod względem jakości przekazywanych informacji i oryginalności wykonania.
Dodatkowo spróbujcie wykorzystać możliwość spotkania ze skautami ukraińskimi we Lwowie podejmując radą drużyny decyzję, że zaprosicie ich do odwiedzenia Polski i swojego obozu podczas najbliższej HAL. Zaplanujcie ich pobyt tak, abyście mogli go omówić podczas Waszego spotkania we Lwowie i aby była to podstawa do Waszego wyjazdu na ich obóz na Ukrainę za rok. Najciekawszy i jednocześnie możliwy do realizacji program uzyska najwyższą ocenę.

Drużyny wędrownicze

Polski skauting powstał z syntezy wzorców gen. Baden-Powella i oryginalnych polskich pierwiastków, wyniesionych z trzech polskich organizacji istniejących przed rokiem 1911. Porównajcie tamte organizacje z istniejącymi dzisiaj organizacjami pozarządowymi. Spośród nich wybierzcie te, które Waszym zdaniem są najbardziej podobne do tamtych sprzed stu lat. To porównanie przygotujcie w formie prezentacji multimedialnej.
Dodatkowe punkty będziecie mogli otrzymać, jeśli zaprosicie przedstawicieli wybranych trzech organizacji i razem podejmiecie wspólne działania dla miejscowej społeczności. Wyniki Waszego działania opiszcie w lokalnych mediach i załączcie do raportu.

Jeśli Wasza drużyna też chcę świętować w tych dniach stulecie, ale nie może znaleźć się we Lwowie, mamy także dla Was propozycję programową. Zatytułowana jest ona "100 + drużyna". Znajdziesz ją pod adresem: propozycje.zhp.pl w zakładce Aktualności.

hm. Rafał Bednarczyk
członek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP