W sobotę 16 lipca harcerze ze Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich stawili się na tradycyjnym apelu z okazji Grunwaldzkiego Święta. Pod pomnikiem zwycięstwa grunwaldzkiego stanęło ponad sto drużyn, które w tym roku zdobyły Tytuł i Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej.

Wręczenie odznak było kulminacyjnym momentem uroczystości, w której uczestniczyły władze harcerskie, państwowe i samorządowe. Apel zakończył się defiladą harcerzy, która wzbudziła entuzjazm tysięcy turystów zgromadzonych wokół wzgórza pomnikowego na polu bitwy pod Grunwaldem.

W czasie apelu został odczytany rozkaz grunwaldzki Naczelniczki ZHP, która tak zwróciła się do harcerzy zgromadzonych na polu bitwy: "Pamiętając, że już wkrótce losy Polski znajdą się w Waszych rękach, traktujcie Wasze grunwaldzkie harcowanie jako czas przygotowania do tego wielkiego zadania. Wykorzystajcie go dobrze, by stanąć na wysokości zadania i wykazać się równie mądrą troską o państwo".

Udział w Grunwaldzkim Święcie był jednym z wielu punktów programu Zlotu Grunwaldzkiego, który odbywał się na polach grunwaldzkich od 12 do 17 lipca. Organizując zlot, Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich postawiła w tym roku przede wszystkim na ciekawy, bogaty, różnorodny program. Hasło zlotu brzmiało "Przestrzeń rozwoju" – ponieważ każda z drużyn, zdobywając plakietkę zlotową, mogła sama zaplanować rozwój swoich harcerzy, wybierając zajęcia w pięciu zlotowych strefach programowych: historia i tradycje rycerskie, kultura, rozwój intelektualny i duchowy, sprawność fizyczna oraz wędrówka.

Program zlotu był podsumowaniem pierwszego roku funkcjonowania trzyletniego programu "Patriotyzm jutra – różnorodna jedność". Współorganizatorem zlotu była Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP.

Relacje ze Zlotu Grunwaldzkiego już wkrótce na stronie www.grunwald.zhp.pl.

hm. Paweł Chmielewski
wiceprzewodniczący Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich