18 grudnia dwadzieścia dziewięć harcerek i harcerzy weszło na pokład żaglowca ZHP "Zawisza Czarny", by wraz z kapitanem Franciszkiem Haberem i dziesięcioosobową stałą załogą rozpocząć wyjątkowy morski rejs na Bornholm. Wyprawa potrwa cztery dni, a jej zwieńczeniem będzie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju duńskim skautom.

Pomysłodawcą, inicjatorem oraz sponsorem akcji jest Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni, obecny armator "Zawiszy Czarnego", które zaprosiło do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu harcerki i harcerzy z całej Polski. Wyłoniona w drodze konkursu załoga miała niespełna 6 dni na skompletowanie podstawowego ekwipunku oraz przygotowanie się do rejsu.

Zawiszaków wraz z rodzinami, przyjaciółmi i mieszkańcami Gdyni żegnała naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, która podczas apelu o godz. 11.00 przekazała Betlejemski Płomień na ręce komendanta CWM ZHP hm. Tomasza Maracewicza.

Według wstępnych planów "Zawisza" ponownie zacumuje na redzie w Gdyni 22 grudnia w samo południe.

Uczestnictwo w zimowym, morskim rejsie to wielkie wyzwanie, szczególnie dla  młodych, niedoświadczonych ludzi. Nadchodzące cztery dni będą dla nich niezwykłą przygodą.

phm. Agata Grzywacz
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP