W Szczecinie 1 lipca odbyła się uroczystość związana z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Brał w niej udział flagowy jacht ZHP „Zawisza Czarny” oraz jacht „Zjawa IV”.

Ale zanim do tego doszło, 27 czerwca „Zawisza Czarny” wyruszył ze Świnoujścia w rejs z polskimi harcerzami ze Szczecina, Świnoujścia, Pisza oraz czwórką skautów węgierskich, aby z Bornholmu zabrać skautów duńskich.

Szybko „Zawisza” wracał do Szczecina, by 30 czerwca o godzinie 18.00 wziąć udział w wielkiej paradzie żaglowców. Na pokładzie jachtu obecna była naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Po przycumowaniu cztery 3-osobowe ekipy zeszły na ląd niosąc flagi Polski, Danii, Węgier i Unii Europejskiej, które zostały umieszczone przed sceną główną. Mira Urbaniak przedstawiała zgromadzonej publiczności skróconą historię żaglowca.

Następnego dnia grupa harcerzy wyjechała na zawody sportowe do Harcerskiego Ośrodka Morskiego nad jezioro Dąbie w Szczecinie, druga ekipa wypłynęła tam jachtem „Zjawa IV”. Pierwszy raz w historii ośrodka cumowała w nim tak duża morska jednostka.

W mesie „Zawiszy” odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta miasta Szczecina i przedstawiciela Mennicy Polskiej, w czasie której zaprezentowano monetę hanzeatycką z miastem Szczecin w tle. Egzemplarz monety przekazano na ręce kapitana „Zawiszy” Waldemara Mieczkowskiego, drugi otrzymał przedstawiciel CWM hm. Tomasz Maracewicz, zaś trzecią monetę – dla GK ZHP – odebrał pwd. Michał Sadowski.

Ostatniego dnia na pokładzie żaglowca „Kruzensztern” odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem załóg stojących w porcie jachtów.

Komendzie Chorągwi Zachodniopomorskiej należą się szczególne podziękowania za bardzo dobre przygotowanie programu dla załogi w Szczecinie.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

pwd. Michał Sadowski

członek Kierownictwa Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK ZHP