O wizytach brytyjskich skautów u rodzin harcerzy w sierpniu 2011 r. wiadomo co najmniej od czasu kwietniowego newsa. Mamy niepowtarzalną okazję nawiązać bezpośredni kontakt i oczarować polską domową gościnnością brytyjskich skautów, a w zamian za to każdy harcerz goszczący skauta u siebie w domu w sierpniu będzie mógł doświadczyć brytyjskiej gościnności latem 2012 roku. Tylko od nas zależy, czy skorzystamy z tej okazji.

Mamy 14 drużyn z Wielkiej Brytanii, w tym 3 są zagospodarowane, przydzielone, szczęśliwe! Do wzięcia zostało 11. To bardzo dużo. Od dziś będziemy odliczać i mamy nadzieję, że to odliczanie – do zera – pójdzie w błyskawicznym tempie dzięki wam!
Gospodarzami drużyn angielskich są środowiska w hufcach (stan 16.06.2011): Dębica + Pilzno, Ostrów Wielkopolski, Szczecin.
Wszystkie drużyny, które pozostały do wzięcia przyjeżdżają do Polski 7 lub 8 sierpnia, a wyjeżdżają 11 lub 12 sierpnia. Większość będzie w Polsce przez 4 dni, niektóre – 3 dni. Damy radę, prawda?

Przypominamy, o co w tym HoHo chodzi.
W 22. Światowym Jamboree Skautowym w Szwecji weźmie udział ponad 4000 Brytyjczyków – uczestników, instruktorów, członków służb zlotowych. Dla tak dużej grupy nie znalazłoby się dość miejsca u rodzin szwedzkich skautów, stąd pomysł zorganizowania tradycyjnego home hospitality w różnych krajach Europy, w tym w Polsce.

Home hospitality – dosłownie gościna w domach, w skrócie HoHo – polega na tym, że tuż przed lub po obozie, zlocie, jamboree uczestnicy tego dużego wydarzenia spędzają kilka dni u rodzin, najczęściej rodzin, których członkowie są skautami, dzięki czemu lepiej poznają panujące w danym kraju obyczaje i mogą nawiązać bezpośrednie kontakty z rówieśnikami. Taki pobyt odbywa się na koszt gospodarzy, ale beneficjentami są zawsze obie strony, ponieważ nic tak nie otwiera na inne nacje, nie przybliża nam innej kultury i nie wiąże, jak przebywanie pod jednym dachem. W tym konkretnym przypadku nie bez znaczenia są korzyści wynikające z kontaktu z osobami posługującymi się językiem angielskim jako ojczystym (native speakers).

Kilka faktów:
Polska jest jednym z 18 krajów, które brytyjski Związek Skautowy (TSA) poprosił o współpracę przy HoHo. Zainteresowanie naszym krajem jest bardzo duże – przyjedzie do nas aż 14 drużyn brytyjskich, czyli około 560 skautów. Tylko w dwóch innych krajach europejskich będzie ich więcej.

Kiedy: bezpośrednio po Jamboree, czyli 7-12 sierpnia 2011. Zdecydowana większość drużyn spędzi w Polsce 4 dni – konkretnie tyle będzie miała noclegów. Wjazd do Polski: Gdynia (prom), Warszawa (lot) lub Kraków (lot) Wyjazd z Polski: Warszawa (lot) lub Kraków (lot) Jedna drużyna dojedzie do Polski z Berlina i będzie wracać przez Berlin (lotnisko).

Sztab UK wspierający akcję HoHo będzie stacjonował w Warszawie.

Wszystkie drużyny brytyjskie skierowane do Polski pochodzą z terenu Anglii.

Wszystkie drużyny są zorganizowane zgodnie z zasadami jamborowymi, czyli 36 skautów w wieku 14-18 lat + 4 dorosłych instruktorów.

Cel: „Doświadczyć Polski”, zobaczyć, jak żyją Polacy, po przeżyciach ogromnego jamboree znaleźć się na kilka dni w małej grupie. Doświadczeniu Polski będzie służyć włączenie się do codziennych zajęć rodzinnych, zwiedzenie zabytków, odwiedzenie interesujących miejsc w okolicy, a nawet lokalnego supermarketu lub targu.

Osoba kontaktowa – lokalny koordynator:
Każda grupa powinna mieć co najmniej jedną osobę kontaktową z ZHP, dobrze mówiąca po angielsku. Dane tej osoby – imię i nazwisko, telefon, e-mail – powinniśmy dostać jak najszybciej. Osoba ta powinna pełnić rolę lokalnego koordynatora, pomagać w zaplanowaniu i zrealizowaniu programu oraz być w systematycznym kontakcie z Wydziałem Zagranicznym GK i ze stroną brytyjską (odbierać telefony, odpisywać na maile) w okresie przygotowania oraz od początku do końca trwania HoHo. TSA jest gotowe zrekompensować część kosztów związanych z lokalną koordynacją projektu (np. koszty rozmów telefonicznych, dojazdu na spotkania, wyżywienia podczas spotkań), jednak koszty te muszą być uzgodnione, zatwierdzone przez ZHP i rozliczone zgodnie z przyjętymi zasadami (szczegółowe zasady i sposób rozliczenia będą uzgodnione z lokalnymi koordynatorami).

Spotkanie lokalnych koordynatorów w Warszawie: 24-25 czerwca (zwrot kosztów podróży).

O jakie drużyny partnerskie chodzi przede wszystkim:
Cała drużyna brytyjska powinna trafić w miarę możliwości do jednego środowiska harcerskiego, tak żeby jej członkowie nie przebywali zbyt daleko od siebie, drużyna mogła się spotykać, skauci w razie potrzeby mieli dostęp do swojej kadry. Dlatego najmilej widziane będą zgłoszenia od polskich środowisk partnerskich, które są w stanie w wyżej opisanych warunkach przyjąć całą czterdziestkę! Jeśli to konieczne, drużyna brytyjska może być zakwaterowana np. w dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowościach odległych najwyżej o 20-30 km, ale tak, żeby 10-osobowe zastępy (w tym 1 osoba dorosła) nie były rozdzielone.

Drużyna harcerska, która organizuje HoHo, może liczyć na gościnę na zasadach wzajemności. To oczekiwanie zostało jasno przedstawione drużynom brytyjskim przez władze TSA. Nasze organizacje wspólnie uznały, że spotkanie w Polsce powinno służyć nawiązaniu dłuższych kontaktów i przyjaźni, które zaowocują spotkaniem na podobnych zasadach w Wielkiej Brytanii w roku 2012 lub 2013 lub w innym dogodnym dla obu stron czasie.

Wykaz drużyn, godzina i miejsce przyjazdu/wyjazdu do/z Polski znajduje się tutaj.

Zachęcamy do przyjęcia brytyjskich drużyn w ramach HoHo, czekamy na zgłoszenia i zaczynamy odliczanie – zostało ich 11!

Więcej na bieżąco na stronie: http://skauting.zhp.pl/

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska
kierowniczka Wydziału Zagranicznego GK