W niedzielę 28 sierpnia 2011 r. w Warszawie kręgiem koło kościoła św. Stanisława Kostki  zakończył się XX Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej ZHP "Harcerz-senior-wolontariusz", w którym udział wzięło ponad 350 osób.

Seniorzy pokonali trzy trasy rajdowe, odwiedzając miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, przemierzając szlak rezydencji i siedzib królewskich oraz „Szlak Polskiej Demokracji”. W trakcie złazu odbyło się widowisko "Warszawa da się lubić", ognisko harcerskie oraz spotkanie z poezją i piosenką powstańczą w ogrodach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na uroczystym apelu inaugurującym złaz obecni byli m.in.: naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, były przewodniczący ZHP hm. Andrzej Borodzik oraz kierownik Wydziału seniorów i starszyzny harcerskiej GK ZHP hm. Zbigniew Południkiewicz.

W złazie wzięło udział 20 seniorów z zagranicy – Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec i ZHPpgK, w tym wiceprzewodniczący regionu europejskiego ISGF Hans Slanec. W sobotę przed południem odbyło się jubileuszowe XV Spotkanie Trójstronne seniorów skautowych z Czech, Słowacji i Polski. Poprowadziła je sekretarz zagraniczna ds. ISGF hm. Teresa Tarkowska-Dudek, na czele
delegacje naszych sąsiadów byli  Hana Kapralkova (Czechy) i Jaroslav Loebl (Słowacja). Motywem przewodnim spotkania była stuletnia historia harcerskiego ruchu harcerzy dorosłych w Polsce.

Złaz odbył się na terenie Wojskowej Akademii Technicznej pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.

Na kolejnym, 21. złazie seniorzy i starszyzna harcerska spotkają się już za rok w Łodzi.

phm. Karolina Burns
zastępczyni komendanta Chorągwi Stołecznej ZHP