W „Nadwarciańskim Grodzie" w Załęczu Wielkim 19.04.2011 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu "Harcerska Natura". W projekcie dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, skierowanym przez Związek Harcerstwa Polskiego do dzieci i młodzieży szkolnej, wzięło udział 8147 osób. W kampanii edukacyjnej „Cztery żywioły – przyjaciele człowieka” wzięło udział 451 nauczycieli z ponad 190 szkół na terenie całego kraju. Opracowano i uruchomiono platformę e-learningową, na której zawieszono wykłady z czterech grup tematycznych: WODA – 18 wykładów, ZIEMIA – 15 wykładów, POWIETRZE – 14 wykładów i PRZYRODA – 49 wykładów.

Opracowano i wydrukowano 7667 materiałów dydaktycznych. Utworzono łącznie 7442 konta dostępowe dla użytkowników platformy. Zadania realizowano od października 2009 r. do kwietnia 2011 r, Koordynatorem był hm. Bogusław Kowalewski. Na potrzeby projektu powstała sieć współpracy ZHP z czterema centrami edukacji ekologicznej: Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Perkoz", Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Nadwarciański Gród", Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce oraz Ingelsrud Scout & Guide Centre (Norwegia).

W trakcie uroczystości podsumowania projektu głos między innymi zabrali:  komendantka ośrodka w Załęczu hm. Krystyna Mikita, komendant „Perkoza” hm. Bogusław Kowalewski, komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej hm. Lucyna Andrysiak, Anna Przeniosło z NFOŚiGW w Warszawie, naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica. Obecni byli posłowie na Sejm Stanisław Olas i Mieczysław Łuczak.

Naczelnik ZHP oraz Komendanci Ośrodków wręczyli podziękowania i statuetki "Harcerskiej Natury" kilkunastu osobom czynnie zaangażowanych w realizację projektu.

Uroczystość uświetniły występy zespołów "Arabeska" i "Mała Arabeska" ze Zduńskiej Woli, które zaprezentowały przedstawienie o tematyce ekologicznej „Pierwsza nasza taka baśń”.

na podstawie nadesłanych materiałów

hm. Adam Czetwertyński