Dziś 25 września w Warszawie rozpoczyna się XX Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej ZHP „Harcerz – Senior – Wolontariusz", którego organizatorem jest Chorągiew Stołeczna ZHP. Po raz pierwszy seniorzy spotkali się na złazie dwadzieścia lat temu w Warszawie, dlatego ten jubileuszowy złaz, którego komendantką jest hm. Halina Szczecińska, odbywa się także w stolicy.

Tradycją stało się, że co roku pod koniec sierpnia kilkuset seniorów i członków starszyzny zbiera się w innym krańcu Polski na kilkudniowe spotkanie. W roku ubiegłym złaz odbył się w Krakowie w trakcie wielkiego Zlotu 100-lecia Harcerstwa na krakowskich Błoniach.

W czasie XX Złazu najbliższe cztery dni prawie 350 seniorek i seniorów z całej Polski i zagranicy będzie poznawać Warszawę, m.in. na trzech trasach wycieczkowo-rajdowych: Szlakiem rezydencji i siedzib królewskich, Warszawa Fryderyka Chopina, Szlakiem Polskiej Demokracji. W programie Złazu znalazło się zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Seniorzy spotkają się też z Naczelnictwem ZHP i będą mieli możliwość wymienić poglądy na temat aktualnej pracy Związku oraz wezmą udział w tradycyjnym harcerskim ognisku. W czasie złazu odbędzie się trójstronne piętnaste spotkanie seniorów Czech, Słowacji i Polski.

XX Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej odbywa się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. W Komitecie Honorowym Złazu zasiadają: prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk i kanclerz WAT gen. dyw. Jan Klejszmit.

25 sierpnia 2011 r. o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysty apel na terenie Wojskowej Akademii Technicznej, ostatnim akcentem złazu w niedzielę 28 sierpnia 2011 r. o godzinie 8.30 będzie msza święta w Sanktuarium błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, którą odprawi ks. dr hm. Janusz Strojny.

phm. Karolina Burns
koordynatorka XX Złazu SiSH ZHP