W dniach 5-6 marca 2011 r. w Warszawie odbyło się VI zebranie Rady Naczelnej ZHP. Uczestniczyli w nim także członkowie Głównej Kwatery ZHP z naczelniczką hm. Małgorzatą Sinicą i zaproszeni goście.

Sobotnie obrady rozpoczął i prowadził wiceprzewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł. Po czynnościach proceduralnych Rada Naczelna w głosowaniu przyjęła protokoły z III, IV i V zebrania, ze spotkania władz naczelnych w dniu 25 września 2010 r. oraz z głosowania elektronicznego.

Następnie Rada zajęła się rozpatrzeniem wniosków o unieważnienie uchwał zjazdów chorągwi: Podkarpackiej (wybór komendantki), Wielkopolskiej (wybór komendanta), Białostockiej (wybór członka komendy chorągwi), Lubelskiej (wybór członków władz chorągwi). Po zapoznaniu się z dokumentami oraz wysłuchaniu opinii komisji prawnej i głosów w dyskusji Rada zdecydowała o ważności wszystkich wymienionych wyżej uchwał zjazdów Chorągwi.

W godzinach 10.30-13.00 pracowały komisje Rady, spotykając się z członkami Głównej Kwatery i omawiając zagadnienia wynikające z zadań poszczególnych komisji oraz tematyki zebrania.

Podczas popołudniowych obrad Rada zajęła się problematyką składek członkowskich. Przyjęto uchwałę w sprawie definicji składki członkowskiej ZHP oraz uchwałę w sprawie dodatkowej jednorazowej składki członkowskiej wnoszonej przez instruktorów ZHP w roku 2011 w wysokości 80 zł. Projekt uchwały w sprawie składki członkowskiej i opłaty certyfikacyjnej ZHP (od 2012 r.) postanowiono przenieść na czerwcowe zebranie.

Kolejna część obrad poświęcona była m.in. sprawom finansowym. Skarbnik ZHP zaprezentował uczestnikom zebrania Rady Naczelnej i członkom Centralnej Komisji Rewizyjnej plan naprawczy finansów ZHP. Rada przyjęła kierunki działania i budżet Głównej Kwatery ZHP oraz plany operacyjne na rok 2011.

Wieczorem Krąg Instruktorski 254 WDHiGZ zaprosił na koncert piosenki autorskiej barda, byłego harcmistrza, instruktora Hufca Żoliborz, Maćka Służały.

Niedzielną pracę Rady poprzedziła poranna msza święta odprawiona przez naczelnego kapelana ZHP ks. phm. Ronalda Kasowskiego.

Od godz. 9.00 Rada Naczelna – po dyskusji i wniesieniu poprawek do przedstawionych wcześniej projektów – przyjęła uchwały: w sprawie systemu stopni instruktorskich, w sprawie ordynacji wyborczej ZHP oraz w sprawie terminarza zjazdów hufców (mają się odbyć w terminie 1 września – 31 października 2011 r.).

Ponadto Rada Naczelna przyjęła informację o realizacji uchwał i wniosków szczegółowych XXXVI Zjazdu ZHP, informację Przewodniczącego ZHP o zwołaniu zjazdu w dniach 2-4 grudnia 2011 r. i o powołaniu zespołu statutowego. Zapoznała się też z informacją Głównej Kwatery ZHP o działaniach związanych z Centrum Wychowania Morskiego – Zespół Armatorski „Zawisza Czarny” i informacją o działalności Naczelnika i Głównej Kwatery ZHP od ostatniego zebrania Rady.

hm. Halina Jankowska
sekretarz Rady Naczelnej ZHP