18 września  w  kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Równem na Ukrainie w czasie mszy świętej poświęcono i wręczono sztandar harcerzom Hufca „Wołyń”.

sztandar wolyn (2) sm

sztandar wolyn (6) smW uroczystościach udział wzięli m. in.: przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, konsul RP w Łucku, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia – Oddział w Olsztynie, delegacja Obwodu Warmińsko-Mazurskiego ZHR. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali harcerki i harcerze z Chorągwi Łódzkiej, którzy już od lat współpracują z Harcerstwem Polskim na Ukrainie podczas obozów letnich w Kostiuchnówce.

Nowy sztandar wykonano z wykorzystaniem krzyża harcerskiego z przedwojennego sztandaru Wołyńskiej Chorągwi Harcerzy, który zaginął po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. Po latach odnalazł go w Korcu ksiądz Waldemar Szlachta. Na prawej stronie wyszyto krzyż harcerski, nawiązując do oryginału sprzed wojny. Druga strona przedstawia wizerunek patrona harcerzy na Rówieńszczyźnie urodzonego na Wołyniu w 1822 r. świętego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Po mszy oraz tradycyjnym przybiciu gwoździ na drzewcu, odbyła się harcerska defilada na cmentarz w Równem do grobu ks. hm. Mariana Luzara (przedwojennego naczelnego kapelana ZHP), na którym delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

phm. Kaja Drąg
instruktorka Muzeum Harcerstwa