Rok 2011 rozpoczął się ważnym skautowym wydarzeniem – w dniach 10-14 stycznia w Kurytybie w Brazylii obradowała 39. Światowa Konferencja Skautowa. Wzięło w niej udział 950 uczestników ze 119 państw. Polskę reprezentował komisarz zagraniczny ZHP hm. Rafał Bednarczyk.

Delegaci wybrali 6 nowych członków Komitetu Światowego WOSM na miejsce osób, których kadencja dobiegła końca. Komitet ze swego grona wybrał przewodniczącego i wiceprzewodniczących – od 14 stycznia na czele ruchu skautowego stoją Simon Rhee z Korei Południowej oraz John May z Wielkiej Brytanii i Wahid Labidi z Tunezji.

Zgodnie z zasadami ruchu wybrano gospodarzy przyszłych przedsięwzięć ogólnoświatowych: 40. Światowa Konferencja Skautowa w roku 2014 odbędzie się w Słowenii, 15. Światowy Zlot Wędrowników 2017 – w Islandii, a 23. Światowe Jamboree Skautowe 2019 – w Ameryce Północnej, na terenie USA, Meksyku i Kanady.

Uchwały konferencji zaprezentujemy na www.skauting.zhp.pl w lutym br.

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska
kierowniczka Wydziału Zagranicznego