29 stycznia 2010 r. w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni odbyło się spotkanie Konwentu Rady Naczelnej ZHP poświęcone aktualnej sytuacji Centrum Wychowania Morskiego Zespołu Armatorskiego „Zawisza Czarny”. Tego samego dnia przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski spotkał się z wiceprezydentem Gdyni Michałem Guciem, który przedstawił koncepcję wspólnego dla miasta i ZHP programu wychowania morskiego harcerzy i młodzieży Gdyni.

Celem spotkania Konwentu RN było uzyskanie szczegółowej informacji i odpowiedzi na kierowane z różnych środowisk ZHP pytania na temat obecnej sytuacji finansowej i majątkowej CWM oraz zmian organizacyjnych i programowych przeprowadzanych i planowanych przez Główną Kwaterę w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni.

Pojawiające się pytania dotyczyły m.in. konkursu na koncepcję funkcjonowania CWM, sytuacji prawnej i majątkowej gruntu, na którym znajduje się ośrodek, stanu nieruchomości i majątku ruchomego – w tym jachtów z „Zawiszą Czarnym” na czele, listu intencyjnego GK ZHP i Miasta Gdynia, koncepcji powołania Fundacji Centrum Wychowania Morskiego, planowanego porozumienia z Miastem Gdynia i nowego kierownictwa CWM.

Podczas kilkugodzinnej owocnej dyskusji skarbnik hm. Lucjan Brudzyński i naczelniczka hm. Małgorzata Sinica wysłuchali opinii i uwag oraz odpowiadali na szczegółowe pytania członków Konwentu, na czele z przewodniczącym ZHP hm. Adamem Massalskim, przedstawicieli CKR, NSH i środowiska wodniaków. Przedstawili obecny stan CWM i działania, jakie zdaniem Głównej Kwatery trzeba podjąć, aby ten ważny dla ZHP ośrodek zaczął się rozwijać. Uczestnicy spotkania zapoznali się też ze stanem technicznym obiektu.

P.o. dyrektora CWM ZHP Z.A. „Zawisza Czarny” Tomasz Maracewicz  przedstawił koncepcję zmian w zarządzaniu CWM, tak aby w przyszłości mógł on w znacznie większym niż w ostatnim okresie stopniu służyć harcerzom, w tym przede wszystkim wodniakom. Zaprosił przedstawicieli drużyn wodnych do wspólnej pracy nad programem Centrum.

Konwent akceptował dalsze prowadzenie przekształceń organizacyjnych i programowych w CWM.

hm. Halina Jankowska
sekretarz Rady Naczelnej ZHP