24-30 maja w Warszawie odbyło się seminarium na temat współpracy pomiędzy młodzieżowymi organizacjami: Skautową Ligą Esperancką a Światową Organizacją Młodzieży Esperanckiej. W imprezie, którą wspierało ZHP, uczestniczyło 25 osób z 15 krajów, w tym z Meksyku i Wenezueli. Językiem obrad było esperanto.

W ciągu pięciu dni obie organizacje miały okazję poznać się i odkryć zupełnie nowe pola możliwej współpracy. Każdy z uczestników zaprezentował podejmowane dotąd działania, a wspólna praca pozwoliła naszkicować plan zastosowania międzynarodowego języka w skautingu i ustalić podział zadań dotyczących organizacji w 2012 r. międzynarodowego obozu skautowego z esperantem jako pomostem językowym. Uczestnicy odwiedzili Piknik Naukowy, gdzie warszawscy esperantyści popularyzowali ten łatwy i logiczny język stworzony w Polsce.

Ważnym punktem seminarium było spotkanie z komisarzem zagranicznym ZHP hm. Rafałem Bednarczykiem.

Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników seminarium była gra miejska na temat znanych esperantystów, przygotowana przez harcerzy z warszawskiego ZHR. Organizację seminarium umożliwiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Młodzieżowego Rady Europy.

2011 esperanto news

Kinga Nemere-Czachowska