W sobotę 7 maja w Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni odbyła się centralna inauguracja sezonu żeglarskiego ZHP połączona z I Harcerskim Biegiem Morskim.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich GK oraz CWM ZHP. Obecna była naczelniczka hm. Małgorzata Sinica, członkowie GK hm. Emilia Kulczyk-Prus i hm. Grzegorz Woźniak, przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Morskiego, m.in. prof. hm. Daniel Duda, hm. Wojciech Brzechowski, hm. Waldemar Olędrzyński i hm. Ryszard Czapiewski oraz liczni goście reprezentujący zaprzyjaźnione instytucje i organizacje.

otwarcie s.zegl pwd. Arkadiusz Kapuscinski (4)

Przybyli przedstawiciele środowisk wodnych i żeglarskich z całej Polski: z Gdańska, Gdyni, Rumi, Bydgoszczy, Radomia, Piszu, Katowic, Tych, Chorzowa, a także, co nas cieszy, drużyny „zielone”, jak choćby 21 WSDH „Sfora” z Sopotu.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania na ręce Komendanta CWM ufundowanej przez harcerzy Chorągwi Śląskiej nowej bandery ZHP. Poczet flagowy składał się z przedstawicieli Chorągwi – Mazowieckiej, Gdańskiej oraz Kujawsko-Pomorskiej.

Po podniesieniu bandery harcerze wrócili na trasę rozpoczętego przed południem biegu, a atrakcji było sporo: zajęcia z ratownictwa, zadania wykonywane na statku hydrograficznym „Zodiak”, na „Darze Pomorza”, ORP Błyskawica oraz Muzeum Miasta Gdyni. „Absolwenci” Warsztatów Kultury Marynistycznej organizowanych niegdyś w CWM, Andrzej Bernat zwany Bebikiem (Mechanicy Shanty) oraz Marcin „Takler” Oględzki przygotowali i poprowadzili zajęcia z takielarstwa.

Wieczorem odbył się kominek, w którym uczestniczyła druhna Naczelnik. W trakcie kominka wręczono dyplomy i podano wyniki dwóch konkurencji, w których uczestniczyły drużyny.. W biegu harcerskim zwyciężył patrol 15 WGDW „Pogromcy Mórz" Chorągwi Gdańskiej, natomiast w konkursie na najlepszą wizytówkę drużyny zwyciężyła ekipa 50 HDW  „Drakkar" Chorągwi Śląskiej. Obydwie ekipy otrzymały nagrody CWM w postaci tygodniowego „charteru" jachtu typu Conrad 28 (Batalion).

W CWM praca wre, harcerze i wolontariusze przygotowują kolejne jachty do zwodowania, tak aby wszystkie chętne środowiska mogły z nich korzystać.

otwarcie s.zegl pwd. Arkadiusz Kapuscinski (6)

W imieniu własnym jak również Komendanta CWM zapraszam do Gdyni.

pwd. Michał Sadowski
komendant imprezy