26 maja 2011 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę z okazji l00-lecia Harcerstwa w Polsce.

W uchwale czytamy: 22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski we Lwowie wydal rozkaz powołujący pierwsze drużyny harcerskie. (…) Senat RP wyraża uznanie dla 100-letniej działalności polskiego harcerstwa. Przywołujemy dziś wspaniałych obrońców Lwowa Orlęta i harcerskie szeregi walczące z nawałą bolszewicką w 1920 roku.

Przywołujemy Szare Szeregi, Pogotowie Harcerek i Hufce Polskie – walczące z niemieckim okupantem. Przywołujemy walczących w konspiracji z władzą ludową (…).

Chcemy, aby kolejne pokolenia polskiej młodzieży kontynuowały dzieło założycieli Harcerstwa – Andrzeja i Olgi Małkowskich. Dziś Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", ZHP poza granicami kraju i organizacje harcerskie na Wschodzie kontynuują to dzieło. Dzieło to, tak ważne dla naszego społeczeństwa, zasługuje na uznanie i wsparcie.(…)

Pełny tekst uchwały czytaj tutaj.

hm. Adam Czetwertyński
Biuro GK ZHP