4 listopada rozpoczęła się Sztafeta Niepodległości. Uroczyste pobranie ognia na Cmentarzu w Kostiuchnówce (Ukraina – Wołyń) odbędzie się 5 listopada. Harcerki i harcerze z Hufca Zgierz pokonają ponad 560 km przez Ukrainę i Polskę w nieprzewidywalnych warunkach atmosferycznych, by z Ogniem 10 listopada dotrzeć do Warszawy. Ogień zapłonie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w czasie uroczystości państwowych 11 listopada.

Sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości została zainicjowana w 2000 r. przez zgierskich harcerzy na wzór międzywojennej tradycji. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na największym cmentarzu legionowym z czasów I wojny światowej w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa.

Sztafeta co roku przywozi Ogień Niepodległości do Warszawy. Harcerze ze Zgierza przekazują Ogień Niepodległości harcerzom i instruktorom, władzom państwowym oraz kościelnym podczas wielu spotkań związanych z uroczystościami obchodów Święta Niepodległości.

Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

phm. Tomasz Tomczyk
członek Rady Chorągwi Łódzkiej ZHP