rrRok Regionów to propozycja programowa ZHP na rok harcerski 2011/2012, poświęcona odkrywaniu i pielęgnowaniu tożsamości regionalnej.

Przystępując do działań w Roku Regionów każda jednostka wybiera region, który będzie reprezentować, a następnie realizuje projekty składające się z działań skierowanych do wewnątrz (zdobywanie przez członków drużyny informacji w wybranej dziedzinie) oraz z działań skierowanych na zewnątrz, adresowanych do jak największej grupy mieszkańców regionu (kampania
świadomościowa, którą można prowadzić w rozmaitych formach, może to być np. tworzenie i kolportaż plakatów i ulotek, tworzenie spotów filmowych i programów telewizyjnych czy organizacja imprez kulturalnych i turystycznych).

Efektem tych działań ma być uświadomienie, przypomnienie naszym bliższym i dalszym sąsiadom, że są mieszkańcami naszego regionu, a z innymi jego mieszkańcami łączy ich szereg wartości, które nazwaliśmy sferami Roku Regionów.

Są to: historia, przyroda, język, miejsca, postacie, kulinaria, folklor i stereotypy regionalne.

Członkowie drużyn realizujących tę propozycję programową będą mogli zdobywać Harcerską Odznakę Regionalną. Współzawodniczyć będą ze sobą również poszczególne regiony.

W Roku Regionów poznamy bliżej nasze małe ojczyzny i ich największe bogactwa, wzmocnimy do nich nasze przywiązanie, nauczymy się być widocznymi i promować nasze działania, łączyć siły i budować partnerstwa, wychodzić na zewnątrz z przedsięwzięciami, by zasięg naszego oddziaływania wykraczał poza harcówki i imprezy harcerskie, a także odświeżymy pracę z instrumentami metodycznymi – stopniami, sprawnościami, znakami służb, z projektem starszoharcerskim.

Szczegółowe informacje: rokregionow.zhp.pl.

hm. Maciej Młynarczyk