Zaczęła się wielka wędrówka, na którą czekał niejeden z nas. 7 lipca wystartował Rajd Grunwaldzki 2011. 510 uczestników wyruszło ku Grunwaldowi trasami pełnymi przygód.

Płocku, Rypinie, Brodnicy, Żurominie i Mławie spotkali się uczestnicy sześciu rajdowych tras. Wszyscy oni – pieszo, na kajakach lub rowerach – po 5 dniach rajdowej przygody dotrą pod Grunwald.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia wprowadzające harcerki i harcerzy w rajdową fabułę. Uczestnicy rajdu w Brodnicy wyruszyli tropem zakonów rycerskich: bożogrobców i templariuszy, w Rypinie rozwiązali pierwsze zagadki związane z kradzieżą skarbu w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej oraz tajemniczymi pochówkami wampirycznymi.

Najwięcej miejsc na obszarze Pogranicza odwiedzą uczestnicy trasy, którzy Rajd rozpoczęli w Płocku. Ich wędrówka wiedzie szlakiem książąt mazowieckich, którzy wraz z królem Władysławem Jagiełłą wyruszyli na wojnę z Zakonem Krzyżackim.

Bunkry i umocnienia w okolicach Mławy stały się areną gry szpiegowskiej osadzonej tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej w sierpniu 1939 r.

Uczestnicy Trasy po Ziemi Mirmiłowskiej rozpoczęli słowiańską przygodę u wrót prastarej Puszczy Górznieńsko-Lidzbarskiej.

Pierwsze rajdowe zdjęcia i filmy w sobotę pojawią się na stronie internetowej Rajdu Grunwaldzkiego www.rajdgrunwaldzki.zhp.pl oraz na Facebooku.

hm. Paweł Chmielewski

komendant Rajdu Grunwaldzkiego 2011