Pod takim hasłem odbyła się w sobotę 27 sierpnia konferencja instruktorska podczas Wędrowniczej Watry – zlotu 600 wędrowników z całej Polski – na terenie dworku Kossaków w Górkach Wielkich. Organizatorem konferencji był Wydział Wędrowniczy GK ZHP.

Około 100 instruktorów pracujących z wędrownikami oraz drużynowych wędrowniczych przez kilka godzin debatowało w blokach dyskusyjnych poświęconych wizerunkowi wędrowników, kształceniu kadry wędrowniczej, zadaniom dla wędrowników w ZHP oraz temu, co oferować młodym ludziom wychodzącym z wieku wędrowniczego.


 

Grupa pracująca nad wizerunkiem przedstawiła pozytywne i negatywne aspekty postrzegania harcerzy w wieku 16-25 lat, zarówno w organizacji, jak i na zewnątrz ZHP. Zdecydowanie stwierdzono, że należy przemyśleć organizację promocji w ZHP, w szczególności włączyć do pracy profesjonalistów. Uznano, że wdrażany obecnie w ZHP system pracy z kadrą to krok w dobrym kierunku, także dla kształcenia kadry wędrowniczej. We wnioskach zaproponowano zwiększenie rodzajów szkoleń, jakie mogą być realizowane np. po kursie podharcmistrzowskim, na wzór szkoleń woodbadge. W kolejnym bloku dyskusyjnym sporo uwagi poświęcono roli starszyzny w ZHP, możliwości jej pozyskiwania, kierowania na drogę instruktorską.

Wypracowane wnioski, będące wskazówkami między innymi dla rozwoju metodyki wędrowniczej, zostaną przekazane do zespołów instruktorskich, które zbadają możliwość ich wdrożenia i zastosowania. Podczas konferencji zaprezentowano też propozycję programową „Rok Regionów”.

phm. Mateusz Cebula HR
odpowiedzialny za konferencję