Po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Japonię 11 marca, kraj ten pogrążył się w żałobie. Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie oraz niszczycielska fala tsunami spowodowała śmierć ok. 30 tysięcy ludzi, tysiącom zabrała dach nad głową, a często i dobytek całego życia. W ułamku sekundy zniknęły domy, szkoły, szpitale, drogi…

Liczne kontakty środowisk harcerskich z Japończykami spowodowały, że w tych trudnych dla Nich chwilach chcemy Ich wesprzeć, dając wyraz naszej sympatii dla całego narodu japońskiego. Dlatego naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica zwróciła się do Ambasady Japonii w Warszawie z propozycją udzielenia pomocy poszkodowanym.

Propozycja ta jest zbieżna z inicjatywą Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Zespół ten od lat współpracuje  z Japonią, a obecnie członkowie zespołu niepokoją się o los japońskiej wolontariuszki – Kayo Takase, która po dwóch latach sama stała się „dzieckiem Płocka”. Zespół swą inicjatywę nazwał „PRZYJAŹŃ SILNIEJSZA NIŻ TSUNAMI” – jej celem jest udzielenie pomocy Japończykom w obliczu zaistniałego nieszczęścia.

Powstały przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” Komitet Kansha uzyskał zgodę MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. Zebrane środki zostaną przeznaczone na odbudowę wybranej placówki oświatowej w zniszczonym regionie Miyagi oraz sfinansowanie wypoczynku wakacyjnego w Polsce grupie najbardziej poszkodowanych dzieci z tego regionu.

Wpłat można dokonywać na specjalny numer konta Komitetu Kansha: 50 1500 1618 1216 1004 8021 0000 (cel: „dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii").

Ponadto w siedzibie HZPiT „Dzieci Płocka” można nabyć płyty CD – cegiełki w cenie 20 zł.

W obliczu zaistniałej tragedii wszycy czynnie włączmy się do inicjatywy Druhny Naczelnik oraz Zespołu „Dzieci Płocka” – przelewając nawet niewielką sumę pieniędzy damy dowód swojej solidarności z narodem japońskim.

hm. Krzysztof Budziński
zastępca naczelnika ZHP