24 marca w warszawskiej „Kinotece” odbyła się uroczystość odznaczenia dwóch harcerzy Szarych Szeregów. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowali: wiceprzewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, naczelnik hm. Małgorzata Sinica, zastępca naczelnika hm. Krzysztof Budziński oraz harcerki i harcerze z Hufca Warszawa Mokotów im. Szarych Szeregów.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich” Jerzego Jabrzemskiego ps. „Wojtek”, uczestnika Powstania Warszawskiego i ostatniego żyjącego członka „Pasieki”.

Pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" odznaczany został Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek”, członek 23. WDH im. Bolesława Chrobrego „Pomarańczarnia”, bohater książki „Kamienie na szaniec” i uczestnik akcji pod Arsenałem.

Uroczystość zakończył pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego Mariusza Malca „Oni szli szarymi szeregami". Na film składają się harcerskie wspomnienia żyjących członków Szarych Szeregów o czasach przedwojennych, okupacji i Powstania Warszawskiego. Przeplatają je fabularyzowane scenki z akcji i działań podejmowanych przez członków Szarych Szeregów. Na sali obecni byli niemal wszyscy bohaterowie filmu.

pwd. Kaja Drąg
Muzeum Harcerstwa