Nawet niesprzyjająca aura nie zakłóciała zaplanowanego na 29 lipca otwarcia polskiego stoiska na 22. Światowym Jamboree w Szwecji. To właśnie tam przez najbliższe dni polscy harcerze będą promować Polskę wśród swoich rówieśników z całego świata.

Tradycją zlotów skautowych jest promowanie swego kraju. Tak jest i tym razem. Na specjalnie wyznaczonym terenie stanęły pawilony większości reprezentacji narodowych, w tym polskiej. Codziennie Jamboree odwiedzają setki gości, którzy razem z tysiącami uczestników zwiedzają przygotowane namioty wystawiennicze. Zupełnie jak na Expo.

Na 22. Światowym Jamboree Skautowym polscy harcerze przygotowali różne atrakcje dla zwiedzających. Skauci mogą samodzielnie wykonać ludowe korale lub przypinki ze znanymi Polakami, wcześniej dowiadując się kilku informacji o ich osiągnięciach. Na degustację czekają tradycyjne polskie przysmaki, takie jak: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, barszcz czerwony i wiele innych. Goście mogą zrelaksować się słuchając polskiej muzyki albo oglądając filmy promujące nasz kraj, w tym animacje Tomasza Bagińskiego. Harcerze zachęcają też do głosowania na Mazury w plebiscycie na 7 nowych cudów świata oraz rozdają materiały promujące Polskę. Odwiedzając namiot polski można także poznać najważniejsze informacje o Związku Harcerstwa Polskiego.

Zdjęcia z Jamboree obejrzeć można tutaj. Czytajcie też informacje na bieżąco na Facebooku tutaj.

Organizacja i przygotowanie tak różnorodnej wystawy nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów. Szczególnie promocję Polski wsparły takie instytucje, jak: Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie oraz Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie. Przedsięwzięcie realizowane jest również dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

phm. Mateusz Cebula

zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji