2011 04 promPolska Rada Organizacji Młodzieżowych – związek stowarzyszeń, który dziś oficjalnie został powołany przez 18 założycielskich organizacji, to zwieńczenie lat pracy nad powołaniem w Polsce ciała, którego zadaniem jest reprezentowanie interesów młodzieży oraz poprawy polityki młodzieżowej. Ciała, które będzie partnerem dla instytucji oraz będzie uznawane przez Europejskie Forum Młodzieży.

Ostatni rok to intensywna praca grup inicjatywnej, która uformowała się w maju 2010 r. w odpowiedzi na zaproszenie Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiej Rady Młodzieży do środowiska młodzieżowego.
W prace Grupy Inicjatywnej zaangażowało się ponad czterdzieści organizacji młodzieżowych i zrzeszających młodzież. ZHP w grupie inicjatywnej PROM reprezentowały hm. Beata Matyjaszczyk oraz phm. Olga Wesołowska.

PROM to pierwsza rada, którą tworzą największe polskie organizacje oraz lokalne stowarzyszenia. W wyniku wielu spotkań, długich dyskusji oraz pracy na forum udało się wypracować kompromis, opisujący wspólne cele i klaryfikujący założenia działania PROM, który stał się reprezentantem tworzących ją organizacji w sprawach dotyczących potrzeb i postulatów młodzieży. Ze względu na fakt, że zrzeszone organizacje łącznie reprezentują ćwierć miliona młodzieży z różnych środowisk, śmiało można powiedzieć, że jest to związek stowarzyszeń reprezentujący poprzez organizacje członkowskie polską młodzież.

Zadania jakie stoją przed PROM, to:

• współtworzenie polityki młodzieżowej;
  • upowszechniania idei uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym;
  • informowanie opinii publicznej o sytuacji młodzieży w Polsce;
  • reprezentowanie organizacji członkowskich wobec sektora publicznego i innych środowisk;
  • rzecznictwo interesów organizacji młodzieżowych, zrzeszających młodzież i działających na rzecz młodzieży wobec administracji publicznej i innych środowisk;
  • upowszechnianie informacji oraz promocja działalności organizacji młodzieżowych, zrzeszających młodzież i działających na rzecz młodzieży;
  • wspieranie współdziałania, wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy organizacjami młodzieżowymi, zrzeszającymi młodzież i działającymi na rzecz młodzieży;
  • ułatwianie nawiązywania kontaktów pomiędzy polskimi organizacjami młodzieżowymi i zrzeszającymi młodzież a partnerami za granicą;
  • wspieranie rozwoju polskich organizacji młodzieżowych i zrzeszających młodzież.

Gośćmi uroczystego spotkania byli: minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, która od początku wspierała proces powstawania PROM oraz poseł na sejm, przewodnicząca podkomisji stałej ds. młodzieży Joanna Fabisiak, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Więckiewicz, członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Tomasz Bratek, naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, wiceprzewodniczący ZHR hm. Lech Najbauer i przedstawicielka Europejskiej Rady Młodzieży Guoda Lomanaite.

Wybrany w dniu 4 kwietnia 2011 r. skład Zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych:

Izba I
Przemysław Jagielski – Akademicki Związek Sportowy
Andrzej Dąbrowski – Niezależne Zrzeszenie Studentów
Justyna Sikorska – Związek Harcerstwa Polskiego
Zbigniew Ciosek – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Adam Nowak – Związek Młodzieży Wiejskiej

Izba II
Michał Kłopocki – Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty"
Mateusz Zalewski – Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków
Magdalena Olek – Polskie Stowarzyszenie Wspierania Projektów Międzynarodowych
Sara Makuła – Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu"