50lecie zawias 2W dniach 2-4 września, podczas Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni, świętowaliśmy 50-lecie podniesienia bandery na harcerskim żaglowcu „Zawisza Czarny”.

Piątkowa  kolacja  kapitańska na pokładzie Zawiszy stała się nie tylko okazją do wspomnień, ale także do dyskusji na temat przyszłości żaglowca.

W sobotę oficjalne uroczystości na pokładzie „Zawiszy” rozpoczął krótkim wystąpieniem komendant Centrum Wychowania Morskiego ZHP Tomasz Maracewicz. Podczas apelu głos zabierali również prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko i naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Prezydent Szczurek nawiązując do historii żaglowca podkreślił jego rolę w wychowaniu młodego pokolenia: Mamy szczególną sposobność dzisiaj wspólnie świętować ten piękny jubileusz, ale też przywołać w pamięci historię Zawiszy Czarnego, tego Pierwszego, i historię pokoleń harcerzy, którzy na obu tych pokładach zdobywali umiejętności, ale przede wszystkim przeżyli wielką przygodę z morzem. Wielką przygodę, która była szkołą hartu ducha, pracy zespołowej, i wielką szkołą miłości do morza…”

Druhna Naczelnik złożyła podziękowania wszystkim tym, którzy chociaż przez chwilę tworzyli to pięćdziesięciolecie „Zawiszy” oraz wręczyła odznaczenia harcerskie kapitanom  i wieloletnim członkom zawodowej załogi „Zawiszy”.

Po  apelu „Zawisza Czarny” wypłynął na wody Zatoki Puckiej, do miejsca, gdzie leży wrak „Zawiszy Czarnego I” i gdzie rozsypano prochy generała Mariusza Zaruskiego. Na wodę zrzucono wieniec i kwiaty.

50lecie zawias

Anna Zalewska