1 września o godzinie 13.00 odbyło się uroczyste otwarcie Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu. Pawilon stanął na warszawskim placu Defilad przed Pałacem Kultury. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Ewa Synowiec, wiceminister Spraw Zagranicznych ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz oraz wiceminister w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka. ZHP podczas inauguracji reprezentowali: hm. Emilia Kulczyk-Prus, hm. Dorota Kołakowska, hm. Agnieszka Nawrocka, phm. Anna Kaźmierczak i hm. Lucjan Babula.

rok wolontariatu

Otwarcie Pawilonu odbyło się pod znakiem pomocy, niesionej osobom niepełnosprawnym oraz integracji z nimi. Pierwszego dnia była możliwość spotkania się z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Prezentowały się m.in.: Związek Harcerstwa Polskiego (działalność drużyn Nieprzetartego Szlaku), Fundacja Synapsis, Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Odwiedzający mogli spotkać się i porozmawiać z wolontariuszami, działającymi w tak odmiennych obszarach wolontariatu, jak działalność hospicyjna, ratownicza, kulturalna czy sportowa.

W pawilonie, który będzie otwarty dla publiczności przez dwa tygodnie, można obejrzeć przygotowaną przez ZHP wystawę zdjęć z realizacji projektu „4 pory roku”, wspierającego samodzielność niepełnosprawnych dzieci.

W organizację naszego stoiska z sukcesem włączyły się środowiska harcerskie z Krakowa, Łodzi i Mielca.

hm. Emilia Kulczyk-Prus
członkini GK ZHP