Związek Harcerstwa Polskiego bez kłopotów spłaca i reguluje bieżące zobowiązania.  Zadłużenie ZHP powstało w czasie ostatnich 20 lat.

Władze ZHP przyjęły plan kompleksowej naprawy finansów organizacji, w tym spłaty zadłużenia, a przede wszystkim nie dopuszczają do powstawania kolejnych zobowiązań przy prowadzonej na bieżąco działalności statutowej związku. Tylko w 2010 roku ZHP spłacił ponad 500 tysięcy złotych zaległego zadłużenia.

Zorganizowany Zlot 100-lecia Harcerstwa w Krakowie został rozliczony prawidłowo i terminowo.

Rada Naczelna ZHP, jako najwyższa między zjazdami władza Związku, mająca prawo ustalać składki dla członków, zadecydowała, że dla powodzenia planu naprawczego i spłaty zaległych zobowiązań zwróci się o wsparcie do dorosłych instruktorów Związku (ok. 12 tys. osób), uchwalając jednorazową składkę w wysokości 80 zł.

Przyjęte rozwiązanie w efekcie pozwoli na skuteczną kontynuację rozpoczętego planu pełnej spłaty zobowiązań w ciągu najbliższych 6 lat.

Wpłacane środki będą przeznaczone wyłącznie na spłatę zaległego zadłużenia, w tym przypadającą na lipiec 2011 r. spłatę pożyczki zabezpieczonej hipoteką jednego z ośrodków ZHP. Związek nie zamierza pozbywać się tej nieruchomości.

W przypadku zebrania wyższej kwoty niż wysokość zobowiązania z tytułu pożyczki pozostałe środki zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań publiczno-prawnych (np. zaległości w ZUS). Działalność ZHP, podobnie jak i innych organizacji pozarządowych, opiera się na społecznej pracy jego kadry. Zatrudnienie w GK ZHP zostało ograniczone do niezbędnego minimum 17 osób – z kilkudziesięciu osób jeszcze kilka lat temu.

ZHP apeluje do wszystkich byłych członków naszej organizacji o wsparcie tej akcji i przekazywanie dobrowolnych wpłat.
GK ZHP uruchomiła poświęconą akcji spłaty długów stronę internetową: www.80.zhp.pl

hm. Krzysztof Budziński
zastępca naczelnika ZHP