3 grudnia o godz. 10.00 oficjalnie rozpoczął się 37. Zjazd Nadzwyczajny ZHP. Po wprowadzeniu sztandaru ZHP i odśpiewaniu hymnu harcerskiego głos zabrał przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski. Krótko przedstawił sytuację ZHP a następnie powitał gości i uczestników zjazdu. Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica zapowiedziała film ze skierowanym do delegatów orędziem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pan Prezydent, który był niegdyś instruktorem ZHP, życzył uczestnikom Zjazdu, by prowadzonym przez nich pracom przyświecała idea braterstwa. Zwrócił uwagę na potrzebę zachowania przez harcerstwo wychowania w duchu wypełniania misji służby Polsce i jej obywatelom. Cytując słowa Baden-Powella o szukaniu w każdym przyjaciela, Prezydent apelował, by ruch harcerski był bardziej zintegrowany. Zamiast szukania powodów do kłótni pomiędzy organizacjami, radził, by wyjść z propozycją współpracy.

W części uroczystej Zjazdu z rąk Macieja Klimczaka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, w imieniu Prezydenta RP, zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego odznaczenia państwowe (pełna lista odznaczonych dostępna jest w zakładce „odznaczenia”).

Następnie Przewodniczący ZHP wręczył złote krzyże „Za Zasługi dla ZHP” komendantce Chorągwi Zachodniopomorskiej hm. Elżbiecie Chudzik, zastępcy naczelnika ZHP hm. Krzysztofowi Budzińskiemu oraz członkowi GK ZHP hm. Rafałowi Bednarczykowi.

Po tej części zjazdu głos zabrali: naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński, w imieniu biskupa polowego WP, Józefa Guzdka – ks. ppor. Grzegorz Bechta, przewodniczący Komitetu Regionu Europejskiego Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) Craig Turpie, wiceprzewodniczący ukraińskiej organizacji skautowej PŁAST Mykoła Muzała, przewodnicząca harcerstwa na Białorusi Maryna Jucho, komisarz zagraniczny ZHR hm. Jarosław Błoniarz oraz wiceprzewodniczący SHK „Zawisza” FSE Jarosław Sroka.

Następnie komisarz zagraniczny ZHP hm. Rafał Bednarczyk przeczytał listy od zaproszonych gości, którzy nie mogli uczestniczyć w Zjeździe: od Regionu Europejskiego WAGGGS, ZHP poza granicami Kraju, Harcerstwa w Republice Czeskiej, ZHP na Litwie  oraz pozdrowienia od Harcerstwa na Ukrainie.

Obecnie trwają obrady komisji: statutowej, strategicznej i programowej nad poprawkami do projektów dokumentów zjazdowych. Efekty ich prac zostaną przedstawione wieczorem. Zapraszamy na stronę www.zjazd.zhp.pl , gdzie na bieżąco relacjonujemy przebieg Zjazdu Nadzwyczajnego.

phm. Agata Grzywacz
rzecznik prasowy 37. Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP