3-4 listopada br. w Gorzowie Wlkp. odbyło się seminarium „Organizacyjna, wychowawcza i sportowa działalność polskiego harcerstwa na obczyźnie 1912-2010”. Obrady otworzył prof. Marek Szczerbiński – organizator seminarium, który zaprezentował „Stan badań nad dziejami harcerstwa poza granicami Polski”, następnie komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej hm. Leszek Kornosz przedstawił delegację chorągwi oraz przeczytał adres komisarza zagranicznego ZHP hm. Rafała Bednarczyka do organizatorów i uczestników seminarium.

Uczestnicy obrad mogli wysłuchać referatów wielu znakomitych działaczy i przyjaciół harcerskich z kraju i z zagranicy, wśród nich: o. dr. Antoniego Herkulana Wróbla OFM z Argentyny, dr Joanny Pyłat z Londynu, ks. prof. Romana Nira z Chicago, Krystyny Buyukardicli z ZHP pgK (Londyn), dr. Wiesława Kukli z Poznania, dr. Dariusza Matelskiego z Poznania, dr. Krzysztofa Wasilewskiego z Gorzowa Wlkp., dr. Wiesława Hładkiewicza z Zielonej Góry, hm. Ryszarda Krassowskiego i hm. Marka Musielaka z Zielonej Góry.

W konferencji udział wzięła liczna delegacja Hufca Gorzów Wlkp. na czele z komendantką hm. Haliną Zalewską. Tematy wystąpień oraz szczegółowe informacje o seminarium znaleźć można na stronie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej i Stowarzyszenia Naukowego "Polska w Świecie" w Gorzowie Wlkp.

hm. Leszek Kornosz
komendant Choragwi Ziemi Lubuskiej ZHP