Historia Powstania Warszawskiego i Szarych Szeregów to temat, który wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród Polaków. Dowodem na to była wizyta w Muzeum Harcerstwa ekipy telewizyjnej z programu Mud Men, emitowanego w brytyjskim kanale HISTORY, w którym Johnny Vaughan i Steve Brooker w niekonwencjonalny sposób odkrywają tajniki przeszłości.

2011 10 05 AGrzywacz MudMen 11

5 października nakręcano materiały do odcinka, poświęconego II wojnie światowej. Przed kamerą wypowiadali się byli członkowie Szarych Szeregów: hm. Andrzej Borodzik, kierownik Działu Historycznego Muzeum Harcerstwa, dr hm. Julia Tazbir, kierownik Zespołu Archiwalnego muzeum oraz instruktorka muzeum phm. Teresa Wilska.

Podczas wywiadu nasi instruktorzy opowiadali, jakie zadania stały przed młodzieżą w tamtych czasach.
– Uważam, że dzisiejsza młodzież zachowałaby się tak samo, jak my – powiedziała druhna Julia.
– Najważniejszą nauką z tamtych dni jest dla mnie odpowiedzialność za drugiego człowieka – stwierdziła druhna Teresa, członkini batalionu „Zośka”, łączniczka.
– Nasze pokolenie jest przykładem, że nie wolno angażować dzieci w działania wojenne – mówił druh Andrzej Borodzik, podkreślając, że jako młody chłopak – członek Szarych Szeregów nie był do końca świadomy zagrożeń, jakie czyhały na niego każdego dnia.

2011 10 05 AGrzywacz MudMen 16 sm

Spotkanie odbyło się z inicjatywy producentki History Channel Marianny Bukowski. Pani Marianna, z pochodzenia Polka, wyszła z propozycją takiej rozmowy, gdyż widzi potrzebę ukazywania interesujących wątków polskiej historii wśród społeczneństwa brytyjskiego. Ekipa Mud Men spędziła w Polsce łącznie 5 dni, a materiały przygotowywano m.in. w Głogowie i Jeleniej Górze.

Nowe odcinki Mud Men zostaną wyemitowane w listopadzie, a materiał z udziałem naszych instruktorów zostanie także zawieszony na stronie kanału HISTORY http://www.history.co.uk/shows/mud-men.html .

phm. Agata Grzywacz
instruktorka GK ZHP