Kolekcja unikalnych listów twórców polskiego harcerstwa – Andrzeja i Olgi Małkowskich trafiła do zbiorów warszawskiego Muzeum Harcerstwa. Uroczyste przekazanie listów zakupionych dzięki darom sponsorów odbyło się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie w trakcie obchodów 10-lecia harcerskiego muzeum.

W kolekcji znajdują się prywatne listy pomiędzy twórcami polskiego harcerstwa Andrzejem Małkowskim i Olgą Drahonowską-Małkowską z 1916 roku.

Wśród listów jest też rękopis listu Andrzeja Małkowskiego do Romana Dmowskiego, dotyczący powołania Legionu Polskiego w ramach armii kanadyjskiej. Listy zakupiono do zbiorów Muzeum Harcerstwa dzięki ofiarności sponsorów. W trakcie obchodów dziesięciolecia muzeum została również otwarta wystawa „Harcerskie tradycje oręża polskiego w zbiorach Muzeum Harcerstwa”, a zaproszeni goście wygłosili referaty na temat związków Wojska Polskiego z harcerstwem.

Obchody dziesięciolecia Muzeum Harcerstwa są częścią obchodów stulecia harcerstwa polskiego.

Andrzej Małkowski (1888–1919) był współtwórcą polskiego skautingu, a także działaczem organizacji młodzieżowych i niepodległościowych w Galicji. Podczas I wojny światowej służył w armii kanadyjskiej i armii Hallera. Zginął w katastrofie morskiej płynąc z misją wojskową do Odessy.

Olga Drahonowska-Małkowska (1888–1979), współtwórczyni polskiego skautingu, w dwudziestoleciu międzywojennym była członkiem władz ZHP. Pracowała jako nauczycielka. Współtworzyła organizacje charytatywne na Podhalu, była założycielką szkoły z internatem „Cisowy Dworek”. Po wybuchu II wojny światowej w Wielkiej Brytanii prowadziła dom dziecka dla polskich sierot wojennych. Do Polski powróciła w 1961 r. Ostatnie lata życia spędziła w Zakopanem.

10lecieMH LucjanKupczak 105 CUT

 

hm. Krzysztof Budziński
zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego