Rada Naczelna ZHP 5 marca podjęła Uchwałę nr 35/XXXVI w sprawie jednorazowej indywidualnej składki członkowskiej wnoszonej przez instruktorów ZHP.

Przewodniczący ZHP i Naczelnik ZHP kierują do instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego list.

Zwracamy się do Druhen i Druhów z apelem i prośbą, która nie jest dla nas łatwa, bo też niełatwa jest sytuacja Związku Harcerstwa Polskiego, wymagająca nadzwyczajnych rozwiązań.

Od kilkunastu ostatnich lat stan finansów Związku Harcerstwa Polskiego pogarszał się. Przyczyną było zmniejszające się z roku na rok dofinansowanie do społecznie potrzebnych programów i inicjatyw, brak kapitału, który zapewniałby zaspokajanie podstawowych potrzeb organizacji. Twarde zasady rynkowe nie były dla nas łaskawe, w latach dziewięćdziesiątych raczkował dopiero sponsoring oraz profesjonalne pozyskiwanie środków na działalność organizacji pozarządowych. Przez lata harcerskie środowiska i władze centralne podejmowały wiele starań, by skutecznie radzić sobie w zmieniającej się i często mało przewidywalnej rzeczywistości. Pozbywaliśmy się nierentownego i generującego koszty majątku, ograniczaliśmy działania programowe. Niestety, tak duża, z tak szeroko rozwiniętym programem organizacja nie była przygotowana na rynkową rzeczywistość. Popełnialiśmy błędy – z braku doświadczenia i praktyki w rynkowym zarządzaniu majątkiem i finansami, zaskoczenia zmieniającą się sytuacją zewnętrzną, również z lekkomyślności. Mimo to byliśmy gotowi do służby zawsze wtedy, gdy społeczeństwo tego potrzebowało, szczególnie w sytuacjach kryzysowych… I nigdy nie zawiedliśmy (…).

Całości treści listu w pliku pdf.

hm. Lucjan Brudzyński
skarbnik ZHP