Czy Wasz lokalny samorząd – miasta, powiatu, gminy – jest super samorządem? Jeżeli tak uważacie, weźcie udział w konkursie Super Samorząd 2011 (odbywa się on w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór), który jest organizowany przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Zgłoszenia do 12 maja. Honorowy patronat sprawuje prezydent RP Bronisław Komorowski.

Celem konkursu jest budowa dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi, w szczególności poprawa zaangażowania mieszkańców w sprawy gminy oraz skuteczniejszy przepływ informacji na poziomie lokalnym.

W konkursie mogą uczestniczyć między innymi organizacje pozarządowe i grupy mieszkańców – w partnerstwie z władzami samorządowymi. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.maszglos.pl. Formularz wypełniają partnerzy władz samorządowych.

Przed uczestnikami konkursu stoją cztery zadania do wykonania:
„Jak rozmawiać i współpracować?” – opracowanie i wdrożenie lokalnie obowiązującego dokumentu „Zasady komunikacji i współpracy”.
„Przestrzeń publiczna – wspólna sprawa" – opracowanie założeń prowadzenia konsultacji społecznych ze szczególnym uwzględnieniem działań dotyczących przestrzeni publicznej.
„Otwarta gmina” – wprowadzenie zwyczaju spotkań mieszkańców z radnymi w miejscach powszechnie uczęszczanych. Organizacja dyskusji z udziałem komisji rady gminy.
„Co się będzie działo w naszej gminie?” – organizacja spotkania z udziałem wójta/burmistrza/prezydenta i prezentacja planu działania władz oraz budżetu gminy na rok 2012.

20 maja 2011 r. odbędzie się dla uczestników konferencja inaugurująca tegoroczne działania.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i wspólnej walki o tytuł Super Samorządu 2011. Laureatów poznamy na uroczystej gali w Warszawie w lutym 2012 roku.

na podstawie przysłanego przez organizatorów materiału

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP