22. Światowe Jamboree Skautowe dobiegło końca. W trakcie zapierającej dech w piersiach ceremonii 40 tysięcy skautów ze 160 krajów świata uczestniczących w Jamboree, w tym 650-osobowa reprezentacja polskich harcerzy, podsumowała zlot odbywający się w szwedzkim Rinkaby. Mottem przewodnim tej uroczystości była „Solidarność”. W jej trakcie skauci odnowili swoje przyrzeczenia, potwierdzając gotowość do pełnienia ciągłej służby.

Jamboree zamknął król Szwecji Karol XVI, a flaga Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) została przekazana przedstawicielom skautingu japońskiego, gdzie w 2015 r. odbędzie się następne Światowe Jamboree Skautowe.
Zlot w Rinkaby był wielkim świętem ruchu skupiającego ponad 30 milionów dzieci i dorosłych. Skauci uczestniczyli w zajęciach programowych, których treść wyznaczały hasła „Solidarność-Przyroda-Spotkania”.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się przygotowana wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną i Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego wystawa w namiocie narodowym Polski, prezentująca kulturę naszego kraju, historię i tradycję. W trakcie Jamboree zachęcaliśmy skautów do głosowania na Mazury jako jeden z siedmiu nowych cudów świata w konkursie „New7Wonders”.

Harcerze w czasie Jamboree gościli panią Annę Komorowską – małżonkę Prezydenta RP wraz z osobami towarzyszącymi. W trakcie uroczystego apelu przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski wraz naczelnikiem ZHP hm. Małgorzatą Sinicą ogłosili, że ZHP przystępuje do starań o prawo do organizacji w Polsce 25 Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Pierwsza Dama spotkała się z członkami Światowego Komitetu Skautowego Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, w tym z sekretarzem generalnym Luc Panissodem. Pierwsza Dama spotkała się też ze szwedzką parą królewską królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Król Karol Gustaw jest Pierwszym Honorowym Członkiem Szwedzkiego Związku Skautowego, honorowym członkiem Rady Naczelnej Szwedzkiego Związku Skautowego oraz od 1977 roku honorowym prezesem organizacji World Scout Foundation.

Na Jamboree dwukrotnie przypłynął „Zawisza Czarny” – największy na świecie skautowy żaglowiec.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP