Czas płynie nieubłaganie, szczególnie przy dobrej zabawie w miłej atmosferze. Tak też jest na 22. Światowym Jamboree Skautowym w Szwecji. Większość uczestników nawet nie spostrzegła, że minęła połowa dni zlotowych.

W poniedziałek na Jamboree odbyła się konferencja poświęcona walce z nadużyciami wobec nieletnich. Światowy ruch skautowy jako jeden z najważniejszych celów na najbliższe lata stawia sobie zaangażowanie na rzecz ochrony dzieci przed różnymi zagrożeniami. W konferencji wzięła udział m. in. szwedzka para królewska. Nie zabrakło też polskich przedstawicieli: phm. Wojtka Puchacza i pwd. Magdaleny Noszczyk.

jambo 1.08 (1)

Od niedzieli harcerze uczestniczą w przedsięwzięciach programowych Camp in camp oraz Hike in camp, czyli wędrówkach i obozowaniu poza terenem Jamboree. Oprócz tego, codziennie każda drużyna przebywa w innym miejscu programowym. Przykładowo, odwiedzając miejsce Ziemia skauci mają za zadanie stworzyć koryto dla rzeki, tak aby nie zniszczyć przygotowanego miniśrodowiska, a w Wiosce Globalnego Rozwoju poznają realia codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz problemy związane z realizacją idei zrównoważonego rozwoju na świecie.

Pierwszego sierpnia na Jamboree odbyła się harcerska uroczystość. Pwd. Ksenia Burghardt, pwd. Magdalena Jędrzejczyk, pwd. Agnieszka Knych oraz pwd. Aleksandra Szczepaniak z 7 Szczepu Drużyn Dębickich złożyły Zobowiązanie Instruktorskie na najwyższym punkcie zlotu – kilkudziesięciometrowej wieży, na ręce zastępcy komendanta kontyngentu phm. Mateusza Cebuli, opiekuna ich prób instruktorskich.

phm. Mateusz Cebula
zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji