Wydział Zagraniczny poszukuje drużyn harcerskich/ szczepów/ hufców, które bezpośrednio po Jamboree, czyli ok. 7-12 sierpnia 2011 r. przez 3-4 dni przyjmą bytyjskich skautów, czyli zorganizują im home hospitality.

W 22. Światowym Jamboree Skautowym w Szwecji weźmie udział ponad 4000 Brytyjczyków. Dla tak dużej grupy nie znalazłoby się dość miejsca u rodzin szwedzkich skautów, stąd pomysł zorganizowania tradycyjnego home hospitality w 18 krajach Europy, w tym w Polsce.

Home hospitality – dosłownie gościna w domach, w skrócie HoHo – polega na tym, że tuż przed lub po obozie, zlocie, jamboree uczestnicy tego dużego wydarzenia spędzają kilka dni u rodzin, najczęściej rodzin, których członkowie są skautami, dzięki czemu lepiej poznają panujące w danym kraju obyczaje i mogą nawiązać bezpośrednie kontakty z rówieśnikami. Taki pobyt odbywa się na koszt gospodarzy, ale beneficjentami są zawsze obie strony, ponieważ nic tak nie otwiera na inne nacje, nie przybliża nam innej kultury i nie wiąże, jak wspólne przebywanie pod jednym dachem. W tym konkretnym przypadku nie bez znaczenia są korzyści wynikające z kontaktu z osobami posługującymi się językiem angielskim jako ojczystym (native speakers).

Zainteresowanie naszym krajem jest bardzo duże – aż 14 drużyn brytyjskich, czyli około 560 skautów chce przyjechać do Polski. Wszystkie drużyny są zorganizowane zgodnie z zasadami jamborowymi, czyli 36 skautów w wieku 14-18 lat + 4 dorosłych instruktorów.

Cel, jaki przed sobą postawili, brzmi „Doświadczyć Polski”, zobaczyć, jak żyją Polacy, po przeżyciach ogromnego jamboree znaleźć się na kilka dni w małej grupie. Doświadczeniu Polski będzie służyć włączenie się do codziennych zajęć rodzinnych, zwiedzenie zabytków, odwiedzenie interesujących miejsc w okolicy, a nawet lokalnego supermarketu lub targu.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Wydziału Zagranicznego GK ZHP.

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska
kierownik Wydziału Zagranicznego