Muzeum Narodowe w Warszawie zakończyło pierwszy etap konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Z tej okazji 28 października odbyła się konferencja prasowa, której gośćmi byli m. in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski, kierownictwo Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz reprezentanci Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich – wiceprzewodniczący wspólnoty hm. Paweł Chmielewski wraz z grupą harcerzy z 296 GWDH "Mich" (Hufiec Warszawa-Praga-Południe).

Obecne prace są najkosztowniejszym i najszerzej zakrojonym projektem badawczym i konserwatorsko-restauratorskim w historii Muzeum Narodowego, trwałość ich efektów szacowana jest na około 100 lat. Konserwacja obrazu jest finansowana m. in. ze środków ze zbiórki publicznej, przeprowadzonej przez harcerzy ze Wspólnoty w czasie Zlotu Grunwaldzkiego 2011.
Więcej informacji na temat konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem" można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

hm. Paweł Chmielewski