Istotą naszej harcerskiej działalności są Służba i Braterstwo. Realizujemy je na różne sposoby, dostosowujemy nasze działanie do możliwości, potrzeb środowiska; do ludzi, z którymi się spotykamy. Wśród tych różnych form jest coś, co w sposób szczególny łączy Służbę i Braterstwo. Jest to honorowe krwiodawstwo – dawanie cząstki siebie, bezinteresownie, anonimowo, bez oczekiwania na wdzięczność, a jednocześnie niesienie pomocy tym, którzy na tę pomoc bardzo czekają.

W Polsce dla ratowania zdrowia i życia co minutę potrzebny jest litr krwi. Do przeprowadzenia jednej operacji potrzebne jest od kilku nawet do kilkudziesięciu litrów krwi – by taką ilość pozyskać, potrzeba wielu dawców.

Podczas Jubileuszowego Zlotu Stulecia udało nam się przekazać 101 litrów krwi, udało nam się więc pomóc innym i chyba to jest w naszym harcerskim życiu najważniejsze.

Dołączcie do grona harcerskich krwiodawców!

Każda „akcja” motywuje. W lutym obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. Spróbujmy więc jeszcze raz, tak jak na Zlocie, dać naszą krew innym. Zaplanujmy (dotyczy to członów ZHP, którzy ukończyli 18 lat) więc w kalendarzu przed 22.02 wizytę w punkcie krwiodawstwa. Oddajmy krople naszej krwi. Poświadczenie oddania prześlijcie faksem (22 339 06 06) lub mailem (skan) na [email protected]. Spróbujmy pobić nasz własny „rekord” 101 litrów krwi… Pamiętajmy, każda kropla może uratować życie!

hm. Emilia Kulczyk-Prus
członkini GK ZHP